02 | 02 | 2023

Pisarz

Filmowy portret jednego z najwybitniejszych pisarzy współczesnych, eseisty, autora scenariuszy filmowych. Witold Zalewski debiutował w 1946 roku tomem "Opowiadania". W 1949 ukazuje się jeszcze jego opowiadanie "Broń". Później następują lata przymusowego milczenia spowodowane kombatancką przeszłością.

Dopiero w 1960 roku ukazuje się "Ranny w lesie" - najbardziej autobiograficzna powieść Zalewskiego, zaadaptowana wkrótce na film (debiutował w nim Daniel Olbrychski). Osobiste doświadczenia autora, który spędził dzieciństwo na Pomorzu, w twierdzy wojskowej Grudziądz, zaowocowały głośną powieścią o stosunkach Polaków i Niemców "Pruski mur" (1964). Potem były szkice z egzotycznych podróży, eseje, opowiadania. Bohaterem wydanej w 1988 roku powieści"Wysłannik" jest pisarz, uczony i moralista, który u schyłku życia staje wobec dramatycznych wyborów moralnych. Zalewski ponad dwadzieścia lat był kierownikiem literackim zespołu filmowego "Tor". Był jednym z inicjatorów i aktywnych uczestników konwersatorium "Doświadczenie i Przyszłość".

Rozmowa z pisarzem odbywa się w jego warszawskim mieszkaniu oraz w kilku miejscach w centrum miasta, związanych z opowieścią bohatera. Realizatorzy trafili także do Gładczyna Szlacheckiego, miejsca pracy Zalewskiego i spotkań z przyjaciółmi, zarejestrowali rozmowy z reżyserami zespołu filmowego "Tor", m.in. Krzysztofem Zanussim, Edwardem Żebrowskim, Krzysztofem Kieślowskim, Filipem Bajonem oraz ze Stanisławem Różewiczem i Stefanem Bratkowskim. Wykorzystano: "Syrinx na flet solo" Claude'a Debussy'ego w wykonaniu Krzysztofa Gruchowskiego, a także wiersz Wisławy Szymborskiej "W biały dzień" w wykonaniu Daniela Olbrychskiego.

za: PAT

"Pisarz"
Reżyseria: Antoni Krauze
Rok produkcji: 1994