25 | 02 | 2024
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

Prasa i Film

PIF

 

 

 

 

 

 

 

Prasa i Film Sp. z o.o. została założona w 1992 roku przez Jana Dworaka i Macieja Strzembosza i jest jedną z pierwszych prywatnych niezależnych firm producenckich powstałych po 1989 roku. Na początku istnienia realizowała głównie obrazy telewizyjne (w tym biograficzne, dokumentalne, publicystyczne, reportaże historyczne, a także programy rozrywkowe). Wkrótce po powstaniu firmy Prasa i Film jej wspólnicy założyli Studio A, które przyjęło specjalizację w produkcji rozrywkowych programów telewizyjnych i projektów fabularnych (serialowych, telewizyjnych i kinowych) podczas, gdy Prasa i Film dedykowana została produkcjom filmów dokumentalnychoraz telewizyjnych programów publicystycznych, edukacyjnych i kulturalnych.

Prasa i Film od początku specjalizowała się w produkcji filmów dokumentalnych i telewizyjnych programów publicystycznych. W jej katalogu są takie audycje jak "Pytania o Polskę"', "Sąd na żywo", "Gdzie są nasze pieniądze", "Twój dekalog", "Spotkania z Janem Pawłem II" oraz filmy dokumentalne m.in. "Radio Powstańcze Błyskawica" (reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki), "Zamień mnie w długiego węża" (reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, Michał Arabudzki), "Historia opozycji" (reż. Krzysztof Lang), "Czas wielkiej zmiany" (reż. Andrzej Urbański), "Hotel >Panoptykon<" (reż. Piotr Jaworski), "Portret w przestrzeni. Tadeusz Wybult" (reż. Jerzy Wójcik).

W latach 1998-2007 Prasa i Film nie prowadziła aktywnej działalności producenckiej. W styczniu 2008 roku firma została reaktywowana przez Jana Dworaka i Kamilę Polit, a głównym przedmiotem jej działalności stała się produkcja filmów fabularnych, dokumentalnych i programów telewizyjnych. Obecnie udziałowcami firmy są Maciej Strzembosz i Ewa Borguńska.


Znaczące zmiany na rynku audiowizualnym, spowodowały, że po reaktywacji w 2008 roku Prasa i Film zdecydowała o zmianie specyfiki firmy i rozpoczęła prace nad pozyskaniem interesujących projektów fabularnych, nie rezygnując z dotychczasowych doświadczeń, zwłaszcza dokumentalnych.

Produkcje po reaktywacji firmy w 2008 roku:

filmy fabularne:

 • "Wszystko, co kocham" (All that I love), reż. Jacek Borcuch (2010) - polski kandydat do Oscara 2011, laureat wielu nagród w tym trzech nagród Orły 2011: za scenariusz, odkrycie roku dla Mateusza Kościukiewicza i nagrody publiczności
 • "The Big Leap" (Wielki skok), reż. Kristoffer Rus (2012/2013) - krótki metraż w całości zrealizowany w technologii CGI, koprodukcja polsko-szwedzka, nagroda za realizację najlepszych efektów specjalnych (Best Visual Effects) na Arch Film Lund - Lund International Architecture Film Festival, Szwecja (2014), nagroda najlepszy montaż dla Bartka Pietrasa na Los Angeles Movie Awards, USA (2014), wyróżnienie dla filmu "The Big Leap" na Los Angeles Movie Awards, USA (2014), nagroda prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy montaż dla Bartka Pietrasa na 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym (2013)
 • "Letnie przesilenie" (Summer solstice), reż. Michał Rogalski (2015) - dramat wojenny, koprodukcja polsko-niemiecka, nagroda za najlepszy scenariusz na Montreal World Film Festival 2015 oraz nagroda za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą dla Marii Semotiuk, nagroda za najlepsze zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego, Złote Kociaki – nagroda Młodzieżowej Rady Miasta na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni 2015; nagroda za najlepszy film w Konkursie Filmów Polskich na Camerimage 2015.
 • "Sługi boże" (Humble servants) reż. Mariusz Gawryś (2016) - film kryminalny oraz serial telewizyjny
 • "Koniokrady" (Horse Thieves), reż. Maciej Wojtyszko - development

  Prowadzone są prace literackie do jeszcze kilku projektów, w tym serialu telewizyjnego.

filmy dokumentalne:

programy telewizyjne:

 • "Weekendowy Magazyn Filmowy" (2009-2015), reż. Kristoffer Rus, Rafał Skalski, Grzegorz Jaroszuk
 • "Stadion Narodowy" (2009), reż. Katarzyna Klimkiewicz

  Prowadzone są prace przygotowawcze do uruchomienia co najmniej jednego programu rozrywkowego.

Zobacz także:

Kontakt z PIF »


Prasa i Film jest członkiem: