08 | 12 | 2023
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

Letnie przesilenie

Letnie przesilenie - kadr z planu, fot. Robert Pałka

Co mogłoby połączyć prostego wiejskiego chłopaka z Polski, jego sąsiadkę – córkę zamożnego gospodarza, młodego niemieckiego żandarma i Żydówkę z Warszawy? Miłość, przyjaźń, przypadek?

Rok 1943. Polska prowincja. Wojna trwa już cztery lata. Po klęsce pod Stalingradem coraz młodsi Niemcy trafiają do armii. Tak w Polsce znalazł się Guido, wrażliwy, pochodzący z Hamburga siedemnastolatek. W obcej rzeczywistości próbuje stworzyć sobie azyl przed brutalnością wojny i prostackim światem jego starszych kolegów, żandarmów. Na zapomnianym przez wszystkich strychu słucha zakazanej muzyki – jazzu i oddaje się marzeniom.

W tym samym czasie jego rówieśnik, Romek, po stracie ojca pomaga matce, pracując na kolei. Jako pomocnik maszynisty codziennie na bocznicy widzi rzeczy odebrane wywożonym do obozów zagłady Żydom. Nie rozumiejąc istoty tragedii, patrzy na to obojętnie. Kiedy nadarzy się okazja, stara się odebrać niemieckim żandarmom skradzione Żydom rzeczy, często nieprzydatne – jak stary gramofon. Nie ma charakteru bojownika. Bardziej zajmują go dziewczyny, a najbardziej Franka, córka zamożnego gospodarza. Ta sama wiejska dziewczyna podoba się Guido.

Romek spotyka uciekinierkę z transportu, Żydówkę Bunię, którą najpierw, bojąc się konsekwencji, stara się za wszelką cenę odpędzić. Bunia nie chce odejść. Wie, że sama nie przetrwa. Szuka w rówieśniku ratunku. Z czasem rodzi się między nimi więź.

Zagubiony Guido zbliża się do Franki. Przy dźwiękach zabronionego jazzu kochają się na strychu. Kryjówkę odkrywa komendant. Guido musi wybrać – ratować siebie czy pomóc France?

Zdobyte nagrody:

  • Nagroda za najlepszy scenariusz (Best Screenplay) dla Michała Rogalskiego za "Letnie przesilenie" na Montreal World Film Festival, Kanada (2015)
  • Nagroda za najlepszy film w Konkursie Filmów Polskich na 23. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Camerimage w Bydgoszczy (2015)
  • Nagroda za najlepsze zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego za film "Letnie przesilenie" na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni / Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (2015)
  • Nagroda za najlepszą drugoplanową rolę żeńską dla Marii Semotiuk w filmie "Letnie przesilenie" na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni / Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (2015)
  • Złote Kociaki (dla filmu, który w sposób ambitny i nowoczesny porusza tematykę trafiającą do młodego widza) za film "Letnie przesilenie" w reż. Michała Rogalskiego na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni / Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (2015)
  • Nagroda główna za najlepszy scenariusz dla Michała Rogalskiego za "Letnie przesilenie" w Konkursie scenariuszowym Hartley-Merill (2008)

"Letnie przesilenie" (Summer Solstice)
dramat wojenny
film fabularny, koprodukcja polsko-niemiecka
Scenariusz i reżyseria: Michał Rogalski
Zdjęcia: Jerzy Zieliński, ASC
Scenografia: Janusz Sosnowski
Kostiumy: Anna Englert
Charakteryzacja: Anna Kaleta
Casting: Marta Kownacka
Dźwięk: Martin Witte
Udźwiękowienie: Paul Rischer
Kierownictwo produkcji: Andrzej Besztak, Grzegorz Olkowski

Obsada:
Filip Piotrowicz (Romek)
Jonas Nay (Guido)
Maria Semotiuk (Bunia)
Urszula Bogucka (Franka)
Gerdy Zint (Odi)
Andre M. Hennicke (Feldwebel)
Steffen Scheumann (Oberleutnant)
Bartłomiej Topa (Leon)
Agnieszka Krukówna (Matka Romka)
Juliusz Warunek (Karpiuk)
Damian Ul (Urbaniak)
Krzysztof Czeczot (Karwan)
Jürgen Hoppmann (Gruber)
Bartłomiej Kotshedoff (Brat Buni)

Producenci: Maciej Strzembosz, Ewa Borguńska, René Frotscher, Eva-Marie Martens
Produkcja: Prasa i Film (Polska), Sunday Filmproduktion GmbH (Niemcy)
Koprodukcja: TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg, Synchron- und Tonstudio Leipzig
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Mitteldeutsche Medienförderung, Medienboard Berlin-Brandenburg, Deutscher Filmförderfonds, Filmfórderungsanstalt (FFA)
Obecny etap produkcji: dystrybucja

Premiera światowa: 2 września 2015 r. Konkurs Główny - 39. Montreal World Film Festival /39. Festival des Films du Monde de Montréal/ (Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu, Kanada, który odbywał się od 27 sierpnia do 7 września 2015 r.)
Premiera polska: 15 września 2015 r. Konkurs Główny - 40. Festiwal Filmowy w Gdyni (40. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który zaplanowano na 14-19 września 2015 r.)
Data wejścia filmu na ekrany niemieckich kin: 22 października 2015 r.
Data wejścia filmu na ekrany polskich kin: 22 kwietnia 2016 r. Dystrybutor w Polsce - Kino Świat.

 

Produkcja:

Prasa i FilmSunday Filmproduktion

Koprodukcja:

TVPWytwórnia Filmów Dokumentalnych i FabularnychOdra-FilmOrkaMafilmrbb - Rundfunk Berlin-BrandenburgSynchron- und Tonstudio Leipzig GmbH

 

Współfinansowanie:

Polski Instytut Sztuki FilmowejMitteldeutsche MedienförderungMedienboard Berlin-BrandenburgDeutscher FilmförderfondsFilmfórderungsanstalt

Dystrybucja:

Wide Management

Letnie przesilenie - słowo od reżysera

Letnie przesilenie - posterPrzeglądając stare fotografie rodzinne, natknąłem się na serię zdjęć przedstawiających moich dziadków i ojca wraz ze znajomymi, beztrosko bawiących się w płytkich wodach jakiejś rzeki. Fotografie zrobiono w 1943 roku. Te zdjęcia uzmysłowiły mi, jak płytko i stereotypowo patrzymy na czas II wojny światowej. Wspomnienia okropności przesłaniają często fakt, że także wtedy ludzie usiłowali żyć normalnie. A normalnie żyć oznacza kochać, bawić się i cieszyć młodością. Nawet gdy obok, niemal za rogiem, dochodzi do monstrualnych zbrodni.

Czytaj więcej: Letnie przesilenie - słowo od reżysera

Letnie przesilenie - synopsis i streszczenie

Letnie przesilenie - posterRomek i Guido mają po siedemnaście lat i przed sobą całe życie. Ich marzenia nie różnią się od marzeń innych nastolatków - chcą słuchać muzyki, tańczyć swinga, umawiać się z dziewczynami. Gdyby nie okoliczności, mogliby być najlepszymi kumplami. Niestety, spotykają się w 1943 roku. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii stacjonującym na polskiej prowincji. Romek pomaga samotnej matce, pracując jako pomocnik kolejarza. Pewnego dnia to, co było dotąd w tle, dosięga także ich. Brutalnie wdziera się w ich życie. Na pierwszy plan wysuwają się obowiązki, a strach odbiera im wszystko, co do tej pory dawało radość.

Czytaj więcej: Letnie przesilenie - synopsis i streszczenie

Michał Rogalski - sylwetka reżysera

Letnie przesilenie - posterMichał Rogalski jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi oraz organizowanego przez Wajda Studio europejskiego programu szkoleniowego dla profesjonalistów filmowych EKRAN. Zadebiutował w 2009 roku filmem „Ostatnia akcja", w którym główne role zagrali Jan Machulski, Barbara Krafftówna, Marian Kociniak, Alina Janowska i Antoni Pawlicki.

Czytaj więcej: Michał Rogalski - sylwetka reżysera

"Letnie przesilenie" w najlepszej piątce filmów ocenianych przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (PSC)

26 lutego 2017 r. odbędzie się Gala Nagród PSC (Polish Society of Cinematographers), podczas której Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych po raz piąty uhonoruje swoją nagrodą twórcę najlepszych zdjęć do pełnometrażowego filmu fabularnego. Nominowani twórcy to autorzy zdjęć do produkcji, które mogliśmy ujrzeć na ekranach polskich kin w 2016 r. Konkurs ma charakter dwuetapowy. Spośród zgłoszonych 37 filmów, członkowie Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych wybrali 5, które zakwalifikowały się do drugiego etapu głosowania. Wśród nich znalazł się wyprodukowany przez Prasę i Film obraz "Letnie przesilenie".

Czytaj więcej: "Letnie przesilenie" w najlepszej piątce filmów ocenianych przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć...

Dwie prestiżowe nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017

Orły 2017Dwa filmy wyprodukowane przez Prasę i Film otrzymały prestiżowe nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017 - są to kryminał "Sługi boże" oraz dramat wojenny "Letnie przesilenie". Członkowie Polskiej Akademii Filmowej do tytuły i twórców nominacji w kategoriach dotyczących filmów fabularnych wybierali spośód 51 zgłoszonych filmów Listę. A ich wybór ogłoszono 7 lutego w siedzibie ASP w Warszawie. "Sługi boże" otrzymały nominację w kategorii Najlepsza muzyka, a "Letnie przesilenie" w kategorii Najlepsze zdjęcia.
Ceremonia rozdania nagród została zaplanowana na 20 marca 2017 r. i pierwszy raz nie będzie transmitowana na antenie TVP lecz na antenie Canal+. 

Czytaj więcej: Dwie prestiżowe nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017

"Letnie przesilenie" w kinach od 22 kwietnia 2016 r.

Letnie przesilenieDo kin wchodzi nowy film producentów „Wszystko, co kocham” – polskiego kandydata do Oscara w 2011 roku.

„Letnie przesilenie” zdobyło już Nagrodę za Najlepszy Scenariusz na 39. MFF w Montrealu, a na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni Nagrodę za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą dla Marii Semotiuk, Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego oraz Złote Kociaki – Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta. Obraz Michała Rogalskiego („Ostatnia akcja”, „Czas honoru”) wygrał też Konkurs Filmów Polskich, w ramach festiwalu filmowego Camerimage 2015 w Bydgoszczy.

Czytaj więcej: "Letnie przesilenie" w kinach od 22 kwietnia 2016 r.