24 | 05 | 2024
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Kadr z filmu Sługi boże, fot. Robert Pałka/PIF

Motto:
Quis custodiet ipsos custodes?
(Kto upilnuje samych strażników?)

Z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się młoda Niemka – należała do żeńskiego chóru gregoriańskiego prowadzonego przez kantora Jana (Adam Woronowicz). Schola żeńska jest złamaniem tabu, które budzi w kościelnych kręgach oburzenie. Wśród osób, które reprezentują takie myślenie, jest… sam kantor. Śledztwo w sprawie tej zagadkowej śmierci prowadzi doświadczony i bezkompromisowy komisarz Warski (Bartłomiej Topa), dla którego ważniejsze niż procedury jest ratowanie ludzkiego życia. Po kolejnej akcji, w której znowu przekroczył granicę bezpieczeństwa, zostaje skierowany do psychologa (Małgorzata Foremniak). Mało który mężczyzna potrafi się oprzeć seksapilowi pięknej kobiety w typie pozornie zimnej blondynki…

Ku niezadowoleniu komisarza do sprawy zostaje przydzielona także Ana Wittesch (Julia Kijowska) - niemiecka policjantka o polskich korzeniach. Warski nie wie, że Ana przyjechała do Wrocławia prowadzić jeszcze inne, tajne dochodzenie. Obdarzony nieprzeciętną inteligencją i świetnym policyjnych węchem, dosyć szybko odkrywa prawdę o Anie. Ale nie całą – tę zna ktoś inny – przełożony kantora Jana, proboszcz Witecki (Henryk Talar). Warski, także dzięki podpowiedziom swojego partnera, inspektora Konarskiego (Zbigniew Stryj) zaczyna rozumieć, z której strony czai się największe zło. Zło, które rodzi się i umacnia w kompletnej ciszy… 

We Wrocławiu pojawia się, zaniepokojony sytuacją i atmosferą w polskim kościele wysłannik Watykanu, dr Kuntz (Krzysztof Stelmaszyk). Nakazuje zaprzestanie wszelkich działań. Kościół poddaje się tym zaleceniom, ale Warski i Ana nie zamierzają ustąpić.

Co łączy samobójstwo niemieckiej studentki, tajne śledztwo Any Wittesch i przyjazd wysłannika z Watykanu? Zanim ta zagadka zostanie rozwiązana komisarz Warski i Ana Wittesch muszą nauczyć się jak współpracować i wzajemnie sobie zaufać. Tymczasem z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się kolejna dziewczyna...

***

„Sługi boże” to kryminał, który reżyseruje laureat Lwów Gdańskich za najlepszy debiut za film "Szkoła masażu" Mariusz Gawryś (także współautor scenariusza). Inspiracją dla scenariusza był fakt powszechnego spadku zaufania społecznego do różnego rodzaju agencji rządowych nominalnie powołanych do ochrony naszego państwa. W filmie dominuje mroczna tonacja, potęgowana przez oszczędne światło (np. w scenach z widokiem nocnych ulic Wrocławia po deszczu), mgłę, ciemne pomieszczenia, wnętrza kościoła, ale pokazany jest w nim też obraz dzisiejszego, nowoczesnego Wrocławia.

„Sługi boże” sięgają po środki wyrazu niewykorzystane w polskim kinie, a podkreślające dbałość o szczegóły w warstwie kryminalnej: zwłoki pokazywane w realistyczny sposób, choć bez lejącej się krwi czy realizację budzącą niepokój i narastający lęk podczas projekcji, choć bezpośrednie źródło tych uczuć pozostaje ukryte. Wszystko po to, by ostateczne spotkanie twarzą w twarz z mordercą szokowało banalnością zła, które reprezentuje.

Informacje dodatkowe:

Producentem "Sług bożych" jest Prasa i Film, koproducentami TVP S.A., Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, WFDiF, Agora S.A. Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybucją międzynarodową zainteresowana jest firma EastWest Distribution z Wiednia. Zdjęcia rozpoczęły się 26 września 2015 r. Realizowane są Warszawie oraz we Wrocławiu. Premiera filmu kryminalnego „Sługi boże” planowana jest na jesień 2016 roku. Prasa i Film wyprodukuje pełnometrażowy film oraz 3 odcinki serialu telewizyjnego o tym samym tytule.

Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Widzowie za granicą zobaczą film dzięki Phoenix Productions. Docelowo „Sługi boże” trafią tam do ponad 100 kin.

Zdobyte nagrody:

 • Złoty Klakier - nagroda dla najlepiej oklaskiwanego filmu - na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (2016)
 • Złoty Szczeniak dla Bartłomieja Topy za rolę komisarza Warskiego w filmie "Sługi boże" w reż. Mariusza Gawrysia na 5. Festiwalu Aktorstwa Filmowego 2016 (Wrocław, Kąty Wrocławskie, Namysłów). Aktorzy przyznający nagrodę docenili Topę ”za prostotę środków w stworzeniu odbiegającej od schematów kreacji policjanta”.

„Sługi boże”
film kryminalny, produkcja polska
Reżyseria: Mariusz Gawryś
Scenariusz: Mariusz Gawryś, Maciej Strzembosz
Zdjęcia: Mikołaj Łebkowski
Scenografia: Janusz Sosnowski
Muzyka: Maciej Zieliński
Kierownik produkcji: Marcin Ksobiech
Kostiumy: Anna Englert
Montaż: Milenia Fiedler

Obsada:
Bartłomiej Topa (Warski)
Julia Kijowska (Ana)
Małgorzata Foremniak (Stanisz)
Henryk Talar (Proboszcz Witecki)
Zbigniew Stryj (Inspektor Konarski)
Krzysztof Stelmaszyk (Georg Kuntz)
Adam Woronowicz (Kantor Jan Rudzki)
Andrzej Konopka (Kalita)
Michał Meyer (Alex)
Monika Dryl (dr Magda Batorzyńska)

Rozpoczęcie zdjęć: 26 września 2015 r.
Lokacje: Wrocław, Warszawa

Producent: Maciej Strzembosz
Producent wykonawczy: Dorota Hawliczek
Produkcja: Prasa i Film Sp. z o.o.
Koprodukcja: TVP S.A., Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, WFDiF, Agora S.A.
Współfinansowanie: PISF
Dystrybucja: Next Film

Czas filmu: 101 minut
Obecny etap produkcji: dystrybucja

Data równoległego wejścia filmu na ekrany kin polskich, brytyjskich i irlandzkich: 16 września 2016 r.

Dwie prestiżowe nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017

Orły 2017Dwa filmy wyprodukowane przez Prasę i Film otrzymały prestiżowe nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017 - są to kryminał "Sługi boże" oraz dramat wojenny "Letnie przesilenie". Członkowie Polskiej Akademii Filmowej do tytuły i twórców nominacji w kategoriach dotyczących filmów fabularnych wybierali spośód 51 zgłoszonych filmów Listę. A ich wybór ogłoszono 7 lutego w siedzibie ASP w Warszawie. "Sługi boże" otrzymały nominację w kategorii Najlepsza muzyka, a "Letnie przesilenie" w kategorii Najlepsze zdjęcia.
Ceremonia rozdania nagród została zaplanowana na 20 marca 2017 r. i pierwszy raz nie będzie transmitowana na antenie TVP lecz na antenie Canal+. 

Czytaj więcej: Dwie prestiżowe nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017

„Sługi boże” najwyżej ocenianą produkcją na stronie największej europejskiej sieci kinowej w Odeon Cinemas

Jak informuje na swojej stronie dystrybutor filmu „Sługi boże” na Wielką Brytanię i Irlandię, firma Phoenix Productions, kryminał w reżyserii Mariusza Gawrysia był aż przez pięć tygodni najwyżej ocenianą produkcją na stronie Odeon Cinemas, największej sieci kinowej w Europie. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwszy w historii dystrybucji film, który miał swoje premiery jednocześnie w Polsce, UK i Irlandii.

Czytaj więcej: „Sługi boże” najwyżej ocenianą produkcją na stronie największej europejskiej sieci kinowej w...

"Sługi boże" będą walczyć o Złote Lwy

Sługi bożeWyprodukowane przez Prasę i Film "Sługi boże" zakwalifikował się do Konkursu Głównego na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (d. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych), czyli do najbardziej prestiżowego konkursu filmowego w Polsce. W walce o Złote Lwy w tym roku rywalizować będzie 16 filmów, wśród których znalazły się m.in. "Jestem mordercą" w reż. Macieja Pieprzycy, "Ostatnia rodzina" w reż. Jana P. Matuszyńskiego czy "Wołyń" w reż. Wojciecha Smarzowskiego.

Czytaj więcej: "Sługi boże" będą walczyć o Złote Lwy

Jest już zwiastun kryminału "Sługi boże"

Sługi bożeWyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Widzowie za granicą zobaczą film [od 16 września] dzięki Phoenix Productions. Docelowo „Sługi boże” trafią tam do ponad 100 kin. Prezentujemy zwiastun filmu.

Czytaj więcej: Jest już zwiastun kryminału "Sługi boże"

Teaser "Sług bożych" w sieci, film wkrótce na ekranach

Sługi bożeKryminał „Sługi boże” wejdzie do kin 16 września 2016 r. Nieoczywista fabuła, mroczna tajemnica oraz mocne kreacje wybitnych polskich aktorów dają nadzieję na kino gatunkowe na wysokim poziomie. Na ekranie, w głównych rolach, zobaczymy Bartłomieja Topę, Julię Kijowską oraz Małgorzatę Foremniak. Towarzyszyć im będą Henryk Talar, Adam Woronowicz oraz Krzysztof Stelmaszyk.

Czytaj więcej: Teaser "Sług bożych" w sieci, film wkrótce na ekranach

Zakończyły się zdjęcia do kryminału "Sługi boże"

Sługi bożeScenami plenerowymi w Warszawie zakończyły się zdjęcia do kryminału „Sługi Boże” w reżyserii Mariusza Gawrysia. Klamrą spinającą poszczególne wątki jest tajemnica śmierci niemieckich studentek, które popełniają samobójstwa rzucając się z wieży wrocławskiego kościoła. W rolach głównych zagrali Bartłomiej Topa, Julia Kijowska, Małgorzata Foremniak, Adam Woronowicz, Henryk Talar, Krzysztof Stelmaszyk. Zdjęcia kręcono w Warszawie i Wrocławiu. Premiera filmu zaplanowana jest na jesień 2016 roku. Producentem filmu jest Prasa i Film, dystrybutorem NEXT FILM.

Czytaj więcej: Zakończyły się zdjęcia do kryminału "Sługi boże"

Trwają zdjęcia do kryminału "Sługi boże"

Sługi bożeZdjęcia do filmu i serialu "Sługi boże" produkowanego przez Prasę i Film rozpoczęły się 26 września 2015 r. Realizowane są w Warszawie i we Wrocławiu. Zakończenie zdjęć jest zaplanowane na 21 listopada 2015 r. W czasie dnia zdjęciowego, w którym uczestniczyły media, kręcona była efektowna scena w "lofcie psychopaty", w jakiej bohater filmu komisarz Warski (Bartłomiej Topa) wraz z grupą antyterrorystów ratuje życie małej dziewczynki.

Czytaj więcej: Trwają zdjęcia do kryminału "Sługi boże"

Galeria zdjęć z filmu "Sługi boże", fot. Robert Pałka
 • Slugi_boze_fot_Robert_Palka_013
 • Slugi_boze_fot_Robert_Palka_014_Topa
 • Slugi_boze_fot_Robert_Palka_015_Foremniak_Konopka
 • Slugi_boze_fot_Robert_Palka_016_Stelmaszyk
 • Slugi_boze_fot_Robert_Palka_017_Woronowicz
 • Slugi_boze_fot_Robert_Palka_018_Topa
 • Slugi_boze_fot_Robert_Palka_019_Dryl_Topa
 • Slugi_boze_fot_Robert_Palka_020_Foremniak
 • Slugi_boze_fot_Robert_Palka_021_Topa
Galeria zdjęć z planu filmu "Sługi boże", fot. Robert Pałka
 • Slugi_boze_fot_Robert_Palka_001
 • Slugi_boze_fot_Robert_Palka_002_Kijowska
 • Slugi_boze_fot_Robert_Palka_003
 • Slugi_boze_fot_Robert_Palka_004_Gawrys_Bednarski
 • Slugi_boze_fot_Robert_Palka_005_Meyer_Topa_Kijowska
 • Slugi_boze_fot_Robert_Palka_006
 • Slugi_boze_fot_Robert_Palka_007_Gawrys_Lebkowski
 • Slugi_boze_fot_Robert_Palka_008_Topa_Foremniak
 • Slugi_boze_fot_Robert_Palka_009_Gawrys
Dodatkowe materiały o filmie "Sługi boże"
Przeczytaj teksty o filmie "Sługi boże"
Zobacz wideo o filmie "Sługi boże"