14 | 12 | 2024

Letnie przesilenie

Letnie przesilenie - kadr z planu, fot. Robert Pałka

Co mogłoby połączyć prostego wiejskiego chłopaka z Polski, jego sąsiadkę – córkę zamożnego gospodarza, młodego niemieckiego żandarma i Żydówkę z Warszawy? Miłość, przyjaźń, przypadek?

Rok 1943. Polska prowincja. Wojna trwa już cztery lata. Po klęsce pod Stalingradem coraz młodsi Niemcy trafiają do armii. Tak w Polsce znalazł się Guido, wrażliwy, pochodzący z Hamburga siedemnastolatek. W obcej rzeczywistości próbuje stworzyć sobie azyl przed brutalnością wojny i prostackim światem jego starszych kolegów, żandarmów. Na zapomnianym przez wszystkich strychu słucha zakazanej muzyki – jazzu i oddaje się marzeniom.

W tym samym czasie jego rówieśnik, Romek, po stracie ojca pomaga matce, pracując na kolei. Jako pomocnik maszynisty codziennie na bocznicy widzi rzeczy odebrane wywożonym do obozów zagłady Żydom. Nie rozumiejąc istoty tragedii, patrzy na to obojętnie. Kiedy nadarzy się okazja, stara się odebrać niemieckim żandarmom skradzione Żydom rzeczy, często nieprzydatne – jak stary gramofon. Nie ma charakteru bojownika. Bardziej zajmują go dziewczyny, a najbardziej Franka, córka zamożnego gospodarza. Ta sama wiejska dziewczyna podoba się Guido.

Romek spotyka uciekinierkę z transportu, Żydówkę Bunię, którą najpierw, bojąc się konsekwencji, stara się za wszelką cenę odpędzić. Bunia nie chce odejść. Wie, że sama nie przetrwa. Szuka w rówieśniku ratunku. Z czasem rodzi się między nimi więź.

Zagubiony Guido zbliża się do Franki. Przy dźwiękach zabronionego jazzu kochają się na strychu. Kryjówkę odkrywa komendant. Guido musi wybrać – ratować siebie czy pomóc France?

Zdobyte nagrody:

  • Nagroda za najlepszy scenariusz (Best Screenplay) dla Michała Rogalskiego za "Letnie przesilenie" na Montreal World Film Festival, Kanada (2015)
  • Nagroda za najlepszy film w Konkursie Filmów Polskich na 23. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Camerimage w Bydgoszczy (2015)
  • Nagroda za najlepsze zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego za film "Letnie przesilenie" na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni / Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (2015)
  • Nagroda za najlepszą drugoplanową rolę żeńską dla Marii Semotiuk w filmie "Letnie przesilenie" na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni / Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (2015)
  • Złote Kociaki (dla filmu, który w sposób ambitny i nowoczesny porusza tematykę trafiającą do młodego widza) za film "Letnie przesilenie" w reż. Michała Rogalskiego na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni / Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (2015)
  • Nagroda główna za najlepszy scenariusz dla Michała Rogalskiego za "Letnie przesilenie" w Konkursie scenariuszowym Hartley-Merill (2008)

"Letnie przesilenie" (Summer Solstice)
dramat wojenny
film fabularny, koprodukcja polsko-niemiecka
Scenariusz i reżyseria: Michał Rogalski
Zdjęcia: Jerzy Zieliński, ASC
Scenografia: Janusz Sosnowski
Kostiumy: Anna Englert
Charakteryzacja: Anna Kaleta
Casting: Marta Kownacka
Dźwięk: Martin Witte
Udźwiękowienie: Paul Rischer
Kierownictwo produkcji: Andrzej Besztak, Grzegorz Olkowski

Obsada:
Filip Piotrowicz (Romek)
Jonas Nay (Guido)
Maria Semotiuk (Bunia)
Urszula Bogucka (Franka)
Gerdy Zint (Odi)
Andre M. Hennicke (Feldwebel)
Steffen Scheumann (Oberleutnant)
Bartłomiej Topa (Leon)
Agnieszka Krukówna (Matka Romka)
Juliusz Warunek (Karpiuk)
Damian Ul (Urbaniak)
Krzysztof Czeczot (Karwan)
Jürgen Hoppmann (Gruber)
Bartłomiej Kotshedoff (Brat Buni)

Producenci: Maciej Strzembosz, Ewa Borguńska, René Frotscher, Eva-Marie Martens
Produkcja: Prasa i Film (Polska), Sunday Filmproduktion GmbH (Niemcy)
Koprodukcja: TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg, Synchron- und Tonstudio Leipzig
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Mitteldeutsche Medienförderung, Medienboard Berlin-Brandenburg, Deutscher Filmförderfonds, Filmfórderungsanstalt (FFA)
Obecny etap produkcji: dystrybucja

Premiera światowa: 2 września 2015 r. Konkurs Główny - 39. Montreal World Film Festival /39. Festival des Films du Monde de Montréal/ (Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu, Kanada, który odbywał się od 27 sierpnia do 7 września 2015 r.)
Premiera polska: 15 września 2015 r. Konkurs Główny - 40. Festiwal Filmowy w Gdyni (40. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który zaplanowano na 14-19 września 2015 r.)
Data wejścia filmu na ekrany niemieckich kin: 22 października 2015 r.
Data wejścia filmu na ekrany polskich kin: 22 kwietnia 2016 r. Dystrybutor w Polsce - Kino Świat.

 

Produkcja:

Prasa i FilmSunday Filmproduktion

Koprodukcja:

TVPWytwórnia Filmów Dokumentalnych i FabularnychOdra-FilmOrkaMafilmrbb - Rundfunk Berlin-BrandenburgSynchron- und Tonstudio Leipzig GmbH

 

Współfinansowanie:

Polski Instytut Sztuki FilmowejMitteldeutsche MedienförderungMedienboard Berlin-BrandenburgDeutscher FilmförderfondsFilmfórderungsanstalt

Dystrybucja:

Wide Management

Letnie przesilenie - słowo od reżysera

Letnie przesilenie - posterPrzeglądając stare fotografie rodzinne, natknąłem się na serię zdjęć przedstawiających moich dziadków i ojca wraz ze znajomymi, beztrosko bawiących się w płytkich wodach jakiejś rzeki. Fotografie zrobiono w 1943 roku. Te zdjęcia uzmysłowiły mi, jak płytko i stereotypowo patrzymy na czas II wojny światowej. Wspomnienia okropności przesłaniają często fakt, że także wtedy ludzie usiłowali żyć normalnie. A normalnie żyć oznacza kochać, bawić się i cieszyć młodością. Nawet gdy obok, niemal za rogiem, dochodzi do monstrualnych zbrodni.

Czytaj więcej: Letnie przesilenie - słowo od reżysera

Letnie przesilenie - synopsis i streszczenie

Letnie przesilenie - posterRomek i Guido mają po siedemnaście lat i przed sobą całe życie. Ich marzenia nie różnią się od marzeń innych nastolatków - chcą słuchać muzyki, tańczyć swinga, umawiać się z dziewczynami. Gdyby nie okoliczności, mogliby być najlepszymi kumplami. Niestety, spotykają się w 1943 roku. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii stacjonującym na polskiej prowincji. Romek pomaga samotnej matce, pracując jako pomocnik kolejarza. Pewnego dnia to, co było dotąd w tle, dosięga także ich. Brutalnie wdziera się w ich życie. Na pierwszy plan wysuwają się obowiązki, a strach odbiera im wszystko, co do tej pory dawało radość.

Czytaj więcej: Letnie przesilenie - synopsis i streszczenie

Michał Rogalski - sylwetka reżysera

Letnie przesilenie - posterMichał Rogalski jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi oraz organizowanego przez Wajda Studio europejskiego programu szkoleniowego dla profesjonalistów filmowych EKRAN. Zadebiutował w 2009 roku filmem „Ostatnia akcja", w którym główne role zagrali Jan Machulski, Barbara Krafftówna, Marian Kociniak, Alina Janowska i Antoni Pawlicki.

Czytaj więcej: Michał Rogalski - sylwetka reżysera

"Letnie przesilenie" w najlepszej piątce filmów ocenianych przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (PSC)

26 lutego 2017 r. odbędzie się Gala Nagród PSC (Polish Society of Cinematographers), podczas której Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych po raz piąty uhonoruje swoją nagrodą twórcę najlepszych zdjęć do pełnometrażowego filmu fabularnego. Nominowani twórcy to autorzy zdjęć do produkcji, które mogliśmy ujrzeć na ekranach polskich kin w 2016 r. Konkurs ma charakter dwuetapowy. Spośród zgłoszonych 37 filmów, członkowie Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych wybrali 5, które zakwalifikowały się do drugiego etapu głosowania. Wśród nich znalazł się wyprodukowany przez Prasę i Film obraz "Letnie przesilenie".

Czytaj więcej: "Letnie przesilenie" w najlepszej piątce filmów ocenianych przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć...

Dwie prestiżowe nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017

Orły 2017Dwa filmy wyprodukowane przez Prasę i Film otrzymały prestiżowe nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017 - są to kryminał "Sługi boże" oraz dramat wojenny "Letnie przesilenie". Członkowie Polskiej Akademii Filmowej do tytuły i twórców nominacji w kategoriach dotyczących filmów fabularnych wybierali spośód 51 zgłoszonych filmów Listę. A ich wybór ogłoszono 7 lutego w siedzibie ASP w Warszawie. "Sługi boże" otrzymały nominację w kategorii Najlepsza muzyka, a "Letnie przesilenie" w kategorii Najlepsze zdjęcia.
Ceremonia rozdania nagród została zaplanowana na 20 marca 2017 r. i pierwszy raz nie będzie transmitowana na antenie TVP lecz na antenie Canal+. 

Czytaj więcej: Dwie prestiżowe nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017

"Letnie przesilenie" w kinach od 22 kwietnia 2016 r.

Letnie przesilenieDo kin wchodzi nowy film producentów „Wszystko, co kocham” – polskiego kandydata do Oscara w 2011 roku.

„Letnie przesilenie” zdobyło już Nagrodę za Najlepszy Scenariusz na 39. MFF w Montrealu, a na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni Nagrodę za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą dla Marii Semotiuk, Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego oraz Złote Kociaki – Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta. Obraz Michała Rogalskiego („Ostatnia akcja”, „Czas honoru”) wygrał też Konkurs Filmów Polskich, w ramach festiwalu filmowego Camerimage 2015 w Bydgoszczy.

Czytaj więcej: "Letnie przesilenie" w kinach od 22 kwietnia 2016 r.

„Letnie przesilenie” zwycięzcą Konkursu Filmów Polskich 23. edycji międzynarodowego festiwalu filmowego Camerimage w Bydgoszczy!

„Letnie przesilenie” to nowy film producentów „Wszystko, co kocham” – polskiego kandydata do Oscara w 2011 roku. Reżyserem tytułu jest Michał Rogalski („Ostatnia akcja”, „Czas honoru”). Do tej pory „Letnie przesilenie” zdobyło Nagrodę za Najlepszy Scenariusz na 39. MFF w Montrealu, a na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni Nagrodę za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą dla Marii Semotiuk, Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego oraz Złote Kociaki – Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta. Teraz do tych wyróżnień dołączyła statuetka dla najlepszego filmu w Konkursie Filmów Polskich przyznana przez międzynarodowe jury 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage w Bydgoszczy.

Czytaj więcej: „Letnie przesilenie” zwycięzcą Konkursu Filmów Polskich 23. edycji międzynarodowego festiwalu...

"Letnie przesilenie" filmem otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych RegioFun

RegioFun 2015Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun ogłosił tytuł filmu, jaki otworzy 6. edycję festiwalu. Na inaugurację, 20 października 2015 r. przygotowano specjalny pokaz „Letniego przesilenia” Michała Rogalskiego – produkcji nagrodzonej za scenariusz na prestiżowym festiwalu w Montrealu, a na zakończonym niedawno Festiwalu Filmowym w Gdyni – m.in. za zdjęcia i drugoplanową rolę kobiecą. W rolach głównych zobaczymy trójkę młodych aktorów: Filipa Piotrowicza, Jonasa Naya i Urszulę Bogucką, którym partnerują m.in. Bartłomiej Topa, Agnieszka Krukówka, Krzysztof Czeczot.

Czytaj więcej: "Letnie przesilenie" filmem otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych RegioFun

"Letnie przesilenie" w niemieckich kinach

Letnie przesilenie - poster"Letnie przesilenie" wejdzie na ekrany kin w Niemczech 22 października 2015 r. Niemieckim dystrybutorem filmu jest berlińska firma farbfilm verleih, a międzynarodowym agentem sprzedaży filmu - Wide Management. Tytuł powstał w polsko niemieckiej-koprodukcji firm Prasa i Film oraz Sunday Filmproduktion GmbH. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Michał Rogalski, a za zdjęcia odpowiadał Jerzy Zieliński. Obaj zostali za swoją pracę uhonorowani - Rogalski nagrodą za najlepszy scenariusz na Montreal World Film Festival w USA, a Zieliński nagrodą za najlepsze zdjęcia na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Niemiecki tytuł filmu to "Unser letzter Sommer", wszelkie materiały o filmie przeznaczone na rynek dystrybucyjny u polskich sąsiadów zamieszczono na stronie internetowej: www.unserletztersommer.de

Trailer niemiecki: www.youtube.com/watch?v=cSpjIxSKdlU
Trailer międzynarodowy: www.youtube.com/watch?t=53&v=9sG1REw8iD0

Nagroda za Najlepsze zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego, operatora "Letniego przesilenia" na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Fragment plakatu FFG 2015Jerzy Zieliński - operator filmu "Letnie przesilenie" - otrzymał nagrodę za Najlepsze zdjęcia na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych). Nagroda została przyznana na Gali w Teatrze Muzycznym 19 września 2015 r. - Jerzemu Zielińskiemu wręczyła ją poprzednia laureatka Jolanta Dylewska ("W ciemności, reż. Agnieszka Holland) mówiąc, że jest to wyróżnienie "za zdjęcia mądre i piękne". Operator podczas swoich podziękowań powiedział: - Muszę powiedzieć, że kiedyś byłem już w podobnej sytuacji, gdy odbierałem nagrodę za zdjęcia za film "Aria dla atlety" [1979 - przyp. red.] i muszę przyznać, że po latach jest to nie mniej ekscytujące. Dziękuję jury, reżyserowi i producentom "Letniego przesilenia", a przede wszystkim mojej żonie Elżbiecie - za te wszystkie lata.

Czytaj więcej: Nagroda za Najlepsze zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego, operatora "Letniego przesilenia" na 40....

Maria Semotiuk dostała nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę żeńską w filmie "Letnie przesilenie" na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Fragment plakatu FFG 2015Maria Semotiuk otrzymała nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę żeńską w filmie "Letnie przesilenie" na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych). Młoda aktorka (rocznik 1985) zagrała w filmie Michała Rogalskiego rolę Buni. Nagrodę w imieniu laureatki odebrał jej ojciec - Bogusław Semotiuk - Jeśli ktoś nie widział najszczęśliwszego ojca na świecie to oto proszę - to jestem ja - powiedział. Wyjaśnił, że Maria nie mogła osobiście odebrać nagrody ze względu na swoje zobowiązania zawodowe. I dodał, że córka chciała podziękować wszystkim tym, który jej uwierzyli i wspomagali w jej drodze - wszystkim pedagogom, wszystkim producentom (w tym producentom i twórcom "Letniego przesilenia") oraz reżyserom, w tym Agnieszce Holland i Andrzejowi Wajdzie, z którymi wcześniej współpracowała.

Czytaj więcej: Maria Semotiuk dostała nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę żeńską w filmie "Letnie...

"Letnie przesilenie" nagrodzone Złotymi Kociakami na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Fragment plakatu FFG 2015Na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni (Festiwal Filmów Fabularnych) Michał Rogalski odebrał Złote Kociaki - Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni za swój film "Letnie przesilenie". Nagroda została przyznana 18 września 2015 r. na Gali Młodego Kina w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Złote Kociaki przyznawane są dla filmów, które w sposób ambitny i nowoczesny poruszają tematykę trafiającą do młodego widza.

Czytaj więcej: "Letnie przesilenie" nagrodzone Złotymi Kociakami na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Social media o filmie "Letnie przesilenie"

Fragment plakatu FFG 2015Zestawienie reakcji i komentarzy internatów po polskiej premierze i pierwszych festiwalowych pokazach "Letniego przesilenia" na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni 2015.

Czytaj więcej: Social media o filmie "Letnie przesilenie"

Pierwsze niemieckie recenzje "Letniego przesilenia"

Letnie przesilenie - posterPolsko-niemiecka koprodukcja filmu "Letnie przesilenie" powstała dzięki współpracy dwóch producentów Prasy i Film oraz Sunday Filmproduction GmbH. Obraz dystrybuowany będzie zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Na ekrany kin niemieckich wejdzie 22 października 2015 r. pod niemieckim tytułem "Unser letzter Sommer". Niemieccy krytycy już na miesiąc przed wprowadzeniem filmu do regularnej dystrybucji zaczęli publikować swoje recenzje.

Czytaj więcej: Pierwsze niemieckie recenzje "Letniego przesilenia"

Kolejne recenzje "Letniego przesilenia" po gdyńskiej premierze

Fragment plakatu FFG 2015Dagmara Romanowska w Onet.pl recenzuje film Rogalskiego i jako jedyna - jak dotąd z krytyków - zauważa celowość takiego, a nie innego, na wskroś emocjonalnego, wieloznacznego nie tylko w faktach, ujęcia tematu wojny, a raczej zawartej w niej ludzkich historii, przez reżysera. W podsumowaniu swojej oceny pisze: ">Letnie przesilenie<: powszedniość dobra i zła" pisze: "Letnie przesilenie" ma, po prostu, szalenie ludzki wymiar. Czy jednak uda się tej produkcji wybić ponad inne, pozostać na dłużej w pamięci widza? To szalenie delikatny, wręcz nieśmiały film".

Czytaj więcej: Kolejne recenzje "Letniego przesilenia" po gdyńskiej premierze

Reakcje prasy po premierze "Letniego przesilenia" na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Fragment plakatu FFG 2015Po polskiej premierze "Letniego przesilenia" na jubileuszowym 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni (15.09.2015, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) media zarówno relacjonowały przebieg konferencji prasowej z udziałem najważniejszych twórców filmu, jak i opublikowały recenzje swoich krytyków. Spostrzeżenia dziennikarzy zwracają uwagę na wiele ważnych aspektów historycznych i moralnych, na których zależało twórcom tej polsko-niemieckiej koprodukcji.

Czytaj więcej: Reakcje prasy po premierze "Letniego przesilenia" na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Wywiad z Michałem Rogalskim dla Radio Poland

Montreal Film FestivalZ okazji polskiej premiery "Letniego przesilenia" na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni zapraszamy do wysłuchania wywiadu, jakiego udzielił Radio Poland (czyli Angielskiej Sekcji Polskiego Radia) reżyser Michał Rogalski przed światową premierą swojego filmu, która odbyła się 2 września 2015 r. podczas Festiwalu Filmowego w Montrealu. Przypomnijmy, że polsko-niemiecka koprodukcja zdobyła tam prestiżową nagrodę za najlepszy scenariusz.

Rozmowa odbyła się w języku angielskim. Wywiad dla Radio Poland przeprowadził Michał Kubicki. Nagrania można wysłuchać na stronie: www.thenews.pl/1/6/Artykul/218493,Summer-Solstice-movie-in-Montreal

Polska premiera "Letniego przesilenia" w Gdyni

Fragment plakatu FFG 201515 września 2015 r. na Festiwalu Filmowym w Gdyni (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) odbędzie się pokaz prasowy i uroczysta polska premiera "Letniego przesilenia". Pierwsze pokazy polsko-niemieckiej koprodukcji zaplanowano w Multikinie (sale nr 6 i 7) oraz w Gdyńskim Centrum Filmowym. Premiera odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Gdyni z udziałem twórców filmu.

"Letnie przesilenie" startuje w konkursie głównym. Jego głównymi konkurenatmi będą m.in. "11 minut" Jerzego Skolimowskiego, "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, "Karbala" Krzysztofa Łukaszewicza, "Anatomia zła" Jacka Bromskiego czy "Żyć nie umierać" Macieja Migasa.

"Variety" publikuje entuzjastyczną recenzję "Letniego przesilenia"

Montreal Film Festival"Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego został zrecenzowany w prestiżowym piśmie "Variety" podczas Festiwalu Kina Światowego w Montrealu 2 września 2015 roku, gdzie odbyła się jego światowa premiera. Obraz brał udział w głównym konkursie, w którym zdobył nagrodę za scenariusz". Alissa Simon w "Variety" tak o nim pisze: "Reżyser Rogalski, laureat Nagrody Hartley-Merrill za ten właśnie złożony i skłaniający do refleksji scenariusz, prezentuje wyostrzony zmysł wizualny, przejawiający się w pomysłowym wykorzystaniu kontrastu. Pola kukurydzy i łany zboża, sielskie i spokojne w pierwszych scenach filmu, zmieniają się potem w szokującą scenerię rzezi". (...)

Czytaj więcej: "Variety" publikuje entuzjastyczną recenzję "Letniego przesilenia"

"Letnie przesilenie" zdobywa w Montrealu nagrodę za najlepszy scenariusz

Montreal Film Festival"Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego zdobyło na Montreal World Film Festival 2015 nagrodę dla najlepszego scenariusza (Best Screenplay). Scenariusz do filmu został napisany przez reżysera. Nagrodę przyznało międzynarodowe jury w składzie: przewodniczący Dany Laferrière, writer (Kanada), Luis Urquiza (Meksyk), Gerardo Salcedo (Meksyk), Peter Rainer (USA), Ventura Pons (Hiszpania), Tea Falco (Włochy). Więcej informacji o scenariuszu: Letnie przesilenie - synopsis i streszczenie

Czytaj więcej: "Letnie przesilenie" zdobywa w Montrealu nagrodę za najlepszy scenariusz

Michał Rogalski opowiada o "Letnim przesileniu" w radiowej Dwójce

Letnie przesilenie, fot. Robert PałkaMichał Rogalski - reżyser "Letniego przesilenia" był gościem Polskiego Radia (Program 2), gdzie opowiadał o realizacji filmu oraz o postrzeganiu przeszłości II wojny światowej. - My, którzy jesteśmy w większości przyzwyczajeni, że był to czas bezwarunkowej śmierci, terroru, okupacji, głodu, Holocaustu, nagle dostajemy wiadomość, że ludzie także wtedy, chcieli bawić się, mimo wszystko myśleć o przyszłości – mówił Michał Rogalski w radiowej Dwójce. Rozmowę pt. ">Letnie przesilenie<. Film o zwykłym życiu w czasie wojny" przeprowadził Marcin Pesta. Nagranie jest dostępne w formie dźwiękowej i audiowizualnej.

Posłuchaj: Polskie Radio - Program 2

"Letnie przesilenie" w Konkursie Głównym w Gdyni

Fragment plakatu FFG 2015Polsko-niemiecka koprodukcja "Letnie przesilenie" zakwalifikowała się do Konkursu Głównego 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. W filmie role głównych bohaterów grają Filip Piotrowicz, Jonas Nay i Urszula Bogucka. Partnerują im m.in. Bartłomiej Topa, Agnieszka Krukówna, Maria Semotiuk, Gerdy Zint oraz Krzysztof Czeczot. Autorem scenariusza i reżyserem jest Michał Rogalski, a autorem zdjęć uznany operator Jerzy Zieliński. "Letnie presilenie" zmierzy się z pozostałymi 17 obrazami, które zostały zakwalifikowane do konkursu, m.in. z "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, "Intruzem" Magnusa van Horna, "Hiszpanką" Łukasza Barczyka czy "Anatomią zła" Jacka Bromskiego.

Czytaj więcej: "Letnie przesilenie" w Konkursie Głównym w Gdyni

"Letnie przesilenie" w Konkursie Głównym w Montrealu

Montreal Film FestivalWyprodukowane przez Prasę i Film - wraz z niemiecką firmą Sunday Filmproduktion GmbH - "Letnie przesilenie" zakwalifikowało się do Konkursu Głównego World Film Festival w Montrealu. Konkursowy pokaz będzie równocześnie światową premierą filmu w reżyserii Michała Rogalskiego.

Czytaj więcej: "Letnie przesilenie" w Konkursie Głównym w Montrealu

3,5 minuty o "Letnim przesileniu"

Letnie przesilenie, fot. Robert PałkaDzięki uprzejmości "Weekendowego Magazynu Filmowego" i TVP1 na kanale Vimeo Wajda Studio można zobaczyć felieton o produkowanym przez Prasę i Film filmie "Letnie przesilenie". Film był rozwijany podczas Europejskiego Programu EKRAN realizowanego w Szkole Wajdy i Wajda Studio.

Obejrzyj wideo: www.vimeo.com/80350992 

Czytaj więcej: 3,5 minuty o "Letnim przesileniu"

Zakończyły się zdjęcia do filmu "Letnie przesilenie"

Letnie przesilenie, fot. Robert PałkaW połowie października 2013 r. padł ostatni klaps na planie filmu Michała Rogalskiego pod roboczym tytułem „Letnie przesilenie”. Film opowiada o czwórce młodych bohaterów, którzy spotykają się na polskiej prowincji w 1943 roku. Główne role w filmie zagrali młodzi aktorzy: Filip Piotrowicz (Romek), Jonas Nay (Guido), Maria Semotiuk (Bunia) oraz Urszula Bogucka (Franka). A partnerowali im m.in. Agnieszka Krukówna (Matka Romka), Bartłomiej Topa (Leon) i Gerdy Zint (Odi).  Scenariusz autorstwa Michała Rogalskiego zdobył nagrodę główną w polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill 2008 (obecnie Script Pro) oraz drugą nagrodę w edycji międzynarodowej.

Czytaj więcej: Zakończyły się zdjęcia do filmu "Letnie przesilenie"

Ruszają zdjęcia do "Letniego przesilenia"

PIF27 sierpnia 2013 r. Prasa i Film rozpoczyna zdjęcia do filmu „Letnie przesilenie” w reżyserii Michała Rogalskiego. Obraz opowiada o czwórce młodych bohaterów, którzy spotykają się na polskiej prowincji w 1943 roku. Główne role w filmie zagrają młodzi aktorzy: Filip Piotrowicz (Romek), Jonas Nay (Guido), Maria Semotiuk (Bunia) oraz Urszula Bogucka (Franka). Partnerują im m.in.  Agnieszka Krukówna (Matka Romka), Bartłomiej Topa (Leon) i Gerdy Zint (Odi).

Czytaj więcej: Ruszają zdjęcia do "Letniego przesilenia"

Galeria zdjęć z planu filmu "Letnie przesilenie", fot. Robert Pałka
  • Agnieszka Krukówna [Letnie przesilenie]
  • Bartłomiej Topa i Agnieszka Krukówna [Letnie przesilenie]
  • Filip Piotrowicz [Letnie przesilenie]
  • Gerdy Zint [Letnie przesilenie]
  • Jonas Nay [Letnie przesilenie]
  • Urszuka Bogucka [Letnie przesilenie]
Galeria zdjęć z planu filmu "Letnie przesilenie", fot. Michael Ackerman
  • Letnie-przesilenie-fot-Ackerman-001
  • Letnie-przesilenie-fot-Ackerman-002
  • Letnie-przesilenie-fot-Ackerman-003
  • Letnie-przesilenie-fot-Ackerman-004
  • Letnie-przesilenie-fot-Ackerman-005
  • Letnie-przesilenie-fot-Ackerman-006
Galeria zdjęć z planu filmu "Letnie przesilenie", fot. PIF
  • Pierwszy dzień z planu filmu [Letnie przesilenie]
  • Pierwszy dzień z planu filmu [Letnie przesilenie]
  • Pierwszy dzień z planu filmu [Letnie przesilenie]
  • Pierwszy dzień z planu filmu [Letnie przesilenie]
  • Pierwszy dzień z planu filmu [Letnie przesilenie]
  • Pierwszy dzień z planu filmu [Letnie przesilenie]
  • Pierwszy dzień z planu filmu [Letnie przesilenie]
Dodatkowe materiały o filmie "Letnie przesilenie"
Przeczytaj teksty o filmie "Letnie przesilenie"
Zobacz wideo o filmie "Letnie przesilenie"