24 | 05 | 2024

The Big Leap

Wielki skok (The Big Leap) - zdjęcia z planu, fot. Olivia Maria Rus

 

Trójka bohaterów spotyka się na dachach dwóch drapaczy chmur. Mają to samo zamierzenie - z powodu potężnego kryzysu finansowego chcą popełnić samobójstwo. Konflikt pogłębia się, kiedy okazuje się, że każdy z bohaterów ma inne poglądy na temat życia po śmierci: Sarah jest wierząca, John jest ateistą a Ben niezdecydowanym agnostykiem. Jedynym sposobem na to, aby dowiedzieć się, kto ma rację jest Wielki Skok (The Big Leap).

"Czy Bóg istnieje? Odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa. Głęboko jednak wierzę w to, że próba zmierzenia się z tym tematem jest jednym z najważniejszych zadań w naszym życiu. Ten film jest moim poszukiwaniem odpowiedzi. Realizowanym w konwencji absurdu, ze wspaniałym aktorstwem, komicznymi dialogami i opowiedzianym za pomocą zapierających dech obrazów. A to wszystko w krótkim metrażu! Cóż mogę więcej powiedzieć…jest to mocne i szalone. I właśnie takie kino chcę robić w przyszłości".
Kristoffer Rus

"The Big Leap jest wyjątkowo ambitnym przedsięwzięciem - prezentuje niespotykany w Polsce realizacyjny rozmach. Cały film realizowany jest przy użyciu technologii green box. Prawdziwi są aktorzy i elementy scenografii, natomiast cała przestrzeń wokół nich zostanie wykonana komputerowo. Owa przestrzeń onieśmiela poziomem trudności. Ponieważ akcja dzieje się na dachu wieżowca, musimy zbudować całe miasto rozpościerające się wokół - mówimy o kilku dzielnicach! Reżyser wraz z operatorem postanowili pokazać wszytko ciągłym, płynnym ruchem kamery. Powstały obraz jest niezwykle hipnotyzujący, ale jednocześnie stawia przed postprodukcją kolejne wyzwanie. Nie ma się gdzie schować, czym ratować, żadnych “zafixowanych” ujęć - chcieliśmy dać twórcom pełną swobodę, żadnych ograniczeń płynących z ilości dodawanej grafiki komputerowej - a oni wykorzystali to w zaskakujący sposób.
Dołączyliśmy do tego projektu z ogromną satysfakcją. Jest to zdecydowanie największe wyzwanie, jakie dotąd mieliśmy przed sobą. Najbardziej ujęło nas to, że ten ogrom efektów komputerowych, ambitnych i odważnych obrazów jest tylko środkiem w opowiedzeniu historii a nie celem. Myślę, że "The Big Leap" będzie wzorcowym przykładem tego, co CGI [Computer-Generated Imagery - przyp.] może wnieść do filmu".
Filip Kaczorek , Visual Effects Supervisor

Zdobyte nagrody:

 • Nagroda za realizację najlepszych efektów specjalnych (Best Visual Effects) za „The Big Leap” w reż. Kristoffera Rusa na Arch Film Lund - Lund International Architecture Film Festival, Szwecja (2014)
 • Nagroda najlepszy montaż dla Bartka Pietrasa za film "The Big Leap" (reż. Kristoffer Rus) na Los Angeles Movie Awards, USA (2014)
 • Wyróżnienie dla filmu "The Big Leap" na Los Angeles Movie Awards, USA (2014)
 • Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy montaż dla Bartka Pietrasa za film "The Big Leap" (reż. Kristoffer Rus) na 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym (2013)

"The Big Leap" (Wielki Skok)
czarna komedia
film krótkometrażowy
Scenariusz i reżyseria: Kristoffer Rus
Operator obrazu: Christoffer Rus
Scenografia i kostiumy: Agata Uchman, Szymon Gaszczyński
Montaż: Bartek Pietras
Muzyka: Kristian Eliasson
Efekty FX: Filip Kaczorek ATM FX
Casting: Tusse Lande
Kierownictwo produkcji: Andrzej Besztak, Grzegorz Olkowski

Obsada:
Tilly Scott Pedersen,
Gustaf Skarsgård,
Arkadiusz Jakubik

Producent: Renata Czarnkowska-Listoś, Ewa Borguńska, Maciej Strzembosz, Kaśka Krosny
Produkcja: Prasa i Film
Koprodukcja: East of West Cinema AB (Szwecja); Telewizja Polska S.A.; ATM FX; WFDiF
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Szwedzki Instytut Filmowy
Język: angielski, polskie napisy
Format: HD, Blu-ray
Czas: 13,5 minuty
Premiera: 2013
Aktualny etap produkcji: dystrybucja

* Dystrybucja: New Europe Film Sales
Jan Naszewski, tel. +48 600 173 205, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.neweuropefilmsales.com

* PR: Wajda Studio
Joanna Solecka, tel. + 48 501 102 878, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.wajdastudio.pl
 

Produkcja:

Prasa i Film

Koprodukcja:

East of West Cinema Telewizja Polska ATM FX Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

 Współfinansowanie:

Polski Instytut Sztuki Filmowej Swedish Film Institute

Dystrybucja i PR:

News Europe Film Sales Wajda Studio

Kristoffer Rus - sylwetka reżysera

Po skończeniu międzywydziałowego kierunku artystycznego na Uniwersytecie w Lund oraz Szkoły Filmowej w Sztokholmie, Kristoffer Rus rozpoczął pracę w szwedzkiej telewizji TV4 jako operator i montażysta. W tym samym czasie pisał scenariusze i realizował krótkie metraże. Jeden z nich, „Apple tree” (produkcja: Lars Jönsson, Memfis Film) został zauważony i nagrodzony na festiwalach, m. in. w Cannes, Marrakeszu czy Palm Springs.

Czytaj więcej: Kristoffer Rus - sylwetka reżysera

Gustaf Skarsgård - sylwetka aktora

Gustaf Skarsgård to jeden z najbardziej znanych szwedzkich aktorów, syn filmowej ikony - Stellana Skarsgårda. Gustaf w 2003 roku ukończył Szwedzką Akademię Teatralną. W tym samym roku został przyjęty do Dramaten Theatre Company i zagrał w wielu przedstawieniach teatralnych, jak „Kupcu weneckim” czy „Lulu”. Kontynuując karierę teatralną, zagrał jednocześnie wiele ról telewizyjnych i filmowych ( „The Invisible” czy nominowany do Oscara w 2003 roku film „Evil”).

Czytaj więcej: Gustaf Skarsgård - sylwetka aktora

Tilly Scott Pedersen - sylwetka aktorki

Urodzona w Ulfborg, pół-Szwedka, pół-Dunka. W wieku 18 lat Tilly Scott Pedersen przeniosła się do Nowego Yorku, gdzie studiowała fotografię dokumentalną. Pracowała także jako modelka w słynnej agencji Metropolitan. Jej aktorska kariera rozpoczęła się w 2001 roku, kiedy zaczęła brać lekcje aktorstwa u słynnej nowojorskiej nauczycielki, Jackie Bartone, z którą pracowała aż do 2004 roku.

Czytaj więcej: Tilly Scott Pedersen - sylwetka aktorki

Arkadiusz Jakubik - sylwetka aktora

Arkadiusz Jakubik to absolwent PWST we Wrocławiu, członek Polskiej Akademii Filmowej, wokalista rockowego zespołu Dr Misio. Przygodę z filmem zaczął jako dziecko filmem „Okragły tydzień” w 1977 roku, ale prawdziwe uznanie przyniosły mu role w filmach Wojciecha Smarzowskiego „Wesele” i „Dom zły”.

Czytaj więcej: Arkadiusz Jakubik - sylwetka aktora

Galeria zdjęć z planu filmu "The Big Leap", fot. Robert Pałka
 • Na planie zdjęciowym [The Big Leap]
 • Na planie zdjęciowym [The Big Leap]
 • Na planie zdjęciowym [The Big Leap]
 • Na planie zdjęciowym [The Big Leap]
 • Na planie zdjęciowym [The Big Leap]
 • Na planie zdjęciowym [The Big Leap]
 • Na planie zdjęciowym [The Big Leap]
 • Na planie zdjęciowym [The Big Leap]
 • Na planie zdjęciowym [The Big Leap]
Galeria zdjęć z planu filmu "The Big Leap", fot. Olivia Maria Rus
 • Na planie zdjęciowym [The Big Leap]
 • Na planie zdjęciowym [The Big Leap]
 • Na planie zdjęciowym [The Big Leap]
 • Na planie zdjęciowym [The Big Leap]
 • Na planie zdjęciowym [The Big Leap]
 • Na planie zdjęciowym [The Big Leap]
 • Na planie zdjęciowym [The Big Leap]
 • Na planie zdjęciowym [The Big Leap]
 • Na planie zdjęciowym [The Big Leap]
Dodatkowe materiały o filmie "The Big Leap"
Przeczytaj teksty o filmie "The Big Leap"
Zobacz wideo o filmie "The Big Leap"