25 | 06 | 2022
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

East of West Cinema AB

East of West CinemaEast of West Cinema AB - koproducent filmu "The Big Leap".

East of West Cinema AB jest firmą producencką założoną w 2004 roku w Sztokholmie i prowadzoną przez Kaśkę Krosny. Kaśka Krosny (ur. 1960 r. w Krakowie) studiowała od 1978 r. na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach a w 1981 roku wyemigrowałała do Szwecji. Tam wznowiła edukację filmową i ukończyła wydział produkcji przy Dramatiska Institutet w Sztokholmie w 1987 roku.

Przez lata aktywności zawodowej Krosny zdobyła bogate doświadczenie na każdym etapie realizacji filmowej i telewizyjnej i dba o osobisty wkład artystyczny w realizowanych przez siebie projektach. Posiadła również kompetencję z dziedziny marketingu czy redakcji programowej zarówno w publicznych, jak i komercyjnych strukturach telewizyjnych. Wielokrotnie nagradzana za zasługi artystyczne jako producent odnoszących znaczące sukcesy programów, serii telewizyjnych i wydarzeń teatralnych. Jako mentor nadal dba o losy absolwentów Lilla Akademien, szkoły muzycznej w Sztokholmie, którą prowadziła w latach 1998-2008.

Krosny zdobyła również uznanie jako doradca kreatywny, autorka gościnnych wykładów uniwersyteckich na temat edukacji filmowej i produkcji czy jako ekspert w dziedzinie profesjonalnych analiz rynku filmowego. Jako producentka znana jest między innymi dzięki: serii telewizyjnej „Raport do nieba”, reżyserowanej przez Ulfa Malmrosa i uznanej w 1994 roku za „Jeden z dziesięciu najlepszych seriali na świecie”; filmom „Szczęśliwego Nowego Jorku” Janusza Zaorskiego, „Podróż Niny” Leny Einhorn, nagrodzonym w 2005 roku za najlepszy film i najlepszy scenariusz przez Szwedzki Instytut Filmowy czy zrealizowanemu przez szwedzkiego mistrza, Bo Widerberga filmowi „And all things fair” (nominacja do Oscara oraz Srebrny Niedźwiedź na festiwalu Berlinale).

Kontakt:

East of West Cinema AB
Vaestmannagatan 78
113 26 Stockholm, Sweden
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.