08 | 12 | 2023
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

W styczniu pokaz "Wszystko, co kocham", w marcu spotkanie z jego scenografem

Wszystko, co kocham, fot. PIF22 stycznia 2014 r. o godz. 19.30 w cyklu "Kino od kuchni - scenografia" w warszawskim kinie Iluzjon (ul. Narbutta 50a) odbędzie się specjalny seans "Wszystko, co kocham" - filmu wyprodukowanego przez Prasę i Film w 2009 roku. Uzupełniające pokaz spotkanie publiczności ze scenografem tego obrazu - Elwirą Plutą - odbędzie się w marcu.

"Wszystko, co kocham" (reż. i scen. Jacek Boruch; zdj. Michał Englert; wyk. Mateusz Kościukiewicz, Olga Frycz, Jakub Gierszał, Andrzej Chyra, Anna Radwan) to historia grupy przyjaciół, którzy wypełnioną muzyką młodość przeżywają na polskim wybrzeżu. Akcja filmu rozgrywa się w czasach walczącej o wolność i demokrację "Solidarności" oraz przygotowań władz do wprowadzenia stanu wojennego. Janek, wrażliwy osiemnastolatek jest zakochany w Basi. Jak współczesny Romeo, nie jest w stanie pogodzić się z tym, że ich miłość może być zakazana. Konflikt między ich rodzinami sprawi, że rodzące się uczucie zostanie wystawione na próbę.

Tak Krzysztof Kwiatkowski pisał w "Kinie" o filmie Jacka Borcucha: „>Wszystko co kocham< jest swoistym hołdem dla polskiej kontrkultury. Punka, który rodził się z buntu, w piwnicach i garażach, fascynując kolejne pokolenia młodzieży ze znaczkami anarchii i agrafkami wpiętymi w rozciągnięte swetry. (...) Nie dziwię się, że publiczność festiwalu w Gdyni zakochała się we >Wszystkim co kocham< i wyróżniła film Borcucha swoją nagrodą. Na planie zebrali się świetni młodzi artyści. Dwudziestokilkuletni aktorzy – Olga Frycz i Mateusz Kościukiewicz, operator Michał Englert, kompozytor Daniel Bloom i pianista Leszek Możdżer stworzyli jeden z tych obrazów, przy których wzdycha się: >>Też taki byłem. Jeszcze 10/20/40 lat temu<<”.

Elwira Pluta – autorka scenografii do „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha. Ale to nie jedyny film, przy którym współpracowała z tym reżyserem - wcześniej były „Tulipany”, a potem „Nieulotne”. Elwira Pluta stworzyła także scenografię do filmów „Cześć Tereska”, „Pit Bull”, „Lęk wysokości”, „Wymyk” czy do serialu HBO „Bez tajemnic”.

Szczegóły dotyczące seansu i spotkania: www.iluzjon.fn.org.pl
Szczegóły dotyczące filmu "Wszystko co kocham": Filmy fabularne/Wszystko, co kocham