25 | 02 | 2024
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

"Letnie przesilenie" w najlepszej piątce filmów ocenianych przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (PSC)

26 lutego 2017 r. odbędzie się Gala Nagród PSC (Polish Society of Cinematographers), podczas której Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych po raz piąty uhonoruje swoją nagrodą twórcę najlepszych zdjęć do pełnometrażowego filmu fabularnego. Nominowani twórcy to autorzy zdjęć do produkcji, które mogliśmy ujrzeć na ekranach polskich kin w 2016 r. Konkurs ma charakter dwuetapowy. Spośród zgłoszonych 37 filmów, członkowie Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych wybrali 5, które zakwalifikowały się do drugiego etapu głosowania. Wśród nich znalazł się wyprodukowany przez Prasę i Film obraz "Letnie przesilenie".

Czytaj więcej: "Letnie przesilenie" w najlepszej piątce filmów ocenianych przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć...

Dwie prestiżowe nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017

Orły 2017Dwa filmy wyprodukowane przez Prasę i Film otrzymały prestiżowe nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017 - są to kryminał "Sługi boże" oraz dramat wojenny "Letnie przesilenie". Członkowie Polskiej Akademii Filmowej do tytuły i twórców nominacji w kategoriach dotyczących filmów fabularnych wybierali spośód 51 zgłoszonych filmów Listę. A ich wybór ogłoszono 7 lutego w siedzibie ASP w Warszawie. "Sługi boże" otrzymały nominację w kategorii Najlepsza muzyka, a "Letnie przesilenie" w kategorii Najlepsze zdjęcia.
Ceremonia rozdania nagród została zaplanowana na 20 marca 2017 r. i pierwszy raz nie będzie transmitowana na antenie TVP lecz na antenie Canal+. 

Czytaj więcej: Dwie prestiżowe nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017

"Sługi boże" i "Letnie przesilenie" - pokazy i spotkanie z twórcami podczas przeglądu Orły 2017

W ramach Przeglądu Filmowego Orły 2017 w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie 12 stycznia 2017 r. o godz. 20.00 odbędzie się pokaz nagrodzonego Złotym Klakierem na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni kryminału "Sługi boże" (produkcja Prasa i Film). Po pokazie planowane jest spotkanie twórców z widzami i członkami Akademii. Oprócz reżysera (Mariusz Gawryś) i producenta (Dorota Hawliczek) pojawią się: operator Maciej Łebkowski, kompozytor Maciej Zieliński oraz charakteryzator Ania Dąbrowska.

Natomiast na 23 stycznia 2017 r. o godz. 20 zaplanowano pokaz "Letniego przesilenia" (reż. Michał Rogalski), także wyprodukowanego przez Prasę i Film.

Czytaj więcej: "Sługi boże" i "Letnie przesilenie" - pokazy i spotkanie z twórcami podczas przeglądu Orły 2017

„Sługi boże” najwyżej ocenianą produkcją na stronie największej europejskiej sieci kinowej w Odeon Cinemas

Jak informuje na swojej stronie dystrybutor filmu „Sługi boże” na Wielką Brytanię i Irlandię, firma Phoenix Productions, kryminał w reżyserii Mariusza Gawrysia był aż przez pięć tygodni najwyżej ocenianą produkcją na stronie Odeon Cinemas, największej sieci kinowej w Europie. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwszy w historii dystrybucji film, który miał swoje premiery jednocześnie w Polsce, UK i Irlandii.

Czytaj więcej: „Sługi boże” najwyżej ocenianą produkcją na stronie największej europejskiej sieci kinowej w...

"Sługi boże" będą walczyć o Złote Lwy

Sługi bożeWyprodukowane przez Prasę i Film "Sługi boże" zakwalifikował się do Konkursu Głównego na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (d. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych), czyli do najbardziej prestiżowego konkursu filmowego w Polsce. W walce o Złote Lwy w tym roku rywalizować będzie 16 filmów, wśród których znalazły się m.in. "Jestem mordercą" w reż. Macieja Pieprzycy, "Ostatnia rodzina" w reż. Jana P. Matuszyńskiego czy "Wołyń" w reż. Wojciecha Smarzowskiego.

Czytaj więcej: "Sługi boże" będą walczyć o Złote Lwy

Jest już zwiastun kryminału "Sługi boże"

Sługi bożeWyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Widzowie za granicą zobaczą film [od 16 września] dzięki Phoenix Productions. Docelowo „Sługi boże” trafią tam do ponad 100 kin. Prezentujemy zwiastun filmu.

Czytaj więcej: Jest już zwiastun kryminału "Sługi boże"

Teaser "Sług bożych" w sieci, film wkrótce na ekranach

Sługi bożeKryminał „Sługi boże” wejdzie do kin 16 września 2016 r. Nieoczywista fabuła, mroczna tajemnica oraz mocne kreacje wybitnych polskich aktorów dają nadzieję na kino gatunkowe na wysokim poziomie. Na ekranie, w głównych rolach, zobaczymy Bartłomieja Topę, Julię Kijowską oraz Małgorzatę Foremniak. Towarzyszyć im będą Henryk Talar, Adam Woronowicz oraz Krzysztof Stelmaszyk.

Czytaj więcej: Teaser "Sług bożych" w sieci, film wkrótce na ekranach

"Letnie przesilenie" w kinach od 22 kwietnia 2016 r.

Letnie przesilenieDo kin wchodzi nowy film producentów „Wszystko, co kocham” – polskiego kandydata do Oscara w 2011 roku.

„Letnie przesilenie” zdobyło już Nagrodę za Najlepszy Scenariusz na 39. MFF w Montrealu, a na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni Nagrodę za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą dla Marii Semotiuk, Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego oraz Złote Kociaki – Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta. Obraz Michała Rogalskiego („Ostatnia akcja”, „Czas honoru”) wygrał też Konkurs Filmów Polskich, w ramach festiwalu filmowego Camerimage 2015 w Bydgoszczy.

Czytaj więcej: "Letnie przesilenie" w kinach od 22 kwietnia 2016 r.