08 | 12 | 2023
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

"Weekendowy Magazyn Filmowy" na liście nominowanych w siódmej edycji Nagród PISF

Weekendowy Magazyn Filmowy, fot. PIFPolski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił listę nominowanych w 7. edycji Nagród PISF. Wśród nominowanych znalazł się "Weekendowy Magazyn Filmowy" cykliczny program telewizyjny produkowany przez Prasę i Film. Produkcja PIF walczyć będzie w kategorii "Audycja radiowa lub program telewizyjny" z dwoma innymi projektami: "Filmoteka polska - Radio znad Wilii" (Renata Butkiewicz) oraz "Na cztery ręce" (Polskie Radio Czwórka, Błażej Hrapkowicz).

Nagrody PISF to jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Gala wręczenia nagród odbędzie się podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Laureaci w każdej kategorii otrzymają statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 15 000 zł.