15 | 04 | 2024
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

"Weekendowy Magazyn Filmowy" walczy o Nagrodę PISF

Produkowany przez Prasę i Film program telewizyjny "Weekendowy Magazyn Filmowy" znalazł się na liście nominowanych do 8. edycji Nagród PISF - jedynych polskich nagród przyznawanych za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Program został zakwalifikowany do rywalizacji o to wyróżnienie już drugi raz.

"Weekendowy Magazyn Filmowy" nominowany jest w kategorii "Audycja filmowa". Oto wszyscy nominowani w tej sekcji: Błażej Hrapkowicz za audycję „Hrapkowidz” w Programie 4 Polskiego Radia; Tomasz Raczek i Kaja Klimek za program „Weekendowy Magazyn Filmowy” w TVP 1; Joanna Sławińska i Michał Montowski za audycję „Magazyn bardzo filmowy” w Programie 1 Polskiego Radia.

Rozdanie nagród zaplanowano na 16 września 2015 r. na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Nominację i nagrody przyznaje Kapituła 8. edycji Nagród PISF, w składzie:

Agnieszka Odorowicz (dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, przewodnicząca Kapituły)
Andrzej Goleniewski (zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej do spraw upowszechniania kultury filmowej)
Anna Grygiel (dyrektor Tarnowskiej Nagrody Filmowej)
Maciej Gil (wiceprzewodniczący Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, dyrektor programowy Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie)
Artur Liebhart (dyrektor festiwalu Docs Against Gravity oraz prezes Zarządu firmy dystrybucyjnej Against Gravity)
Jerzy Moszkowicz (dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!)
Michał Oleszczyk (dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, krytyk filmowy, filmoznawca)
Anna Osmólska-Mętrak (organizatorka i przewodnicząca jury Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, członek Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury)
Magdalena Sendecka (filmoznawczyni, krytyczka filmowa, publikuje w "Kinie", "FilmPRO", "Magazynie Filmowym SFP", "Arte")
Janusz Wąchała (producent filmowy, zastępca dyrektora do spraw produkcji w SF TOR)
Krystyna Zamysłowska (kurator wystaw w Muzeum Kinematografii w Łodzi)