25 | 02 | 2024
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

Zakończyły się zdjęcia do kryminału "Sługi boże"

Sługi bożeScenami plenerowymi w Warszawie zakończyły się zdjęcia do kryminału „Sługi Boże” w reżyserii Mariusza Gawrysia. Klamrą spinającą poszczególne wątki jest tajemnica śmierci niemieckich studentek, które popełniają samobójstwa rzucając się z wieży wrocławskiego kościoła. W rolach głównych zagrali Bartłomiej Topa, Julia Kijowska, Małgorzata Foremniak, Adam Woronowicz, Henryk Talar, Krzysztof Stelmaszyk. Zdjęcia kręcono w Warszawie i Wrocławiu. Premiera filmu zaplanowana jest na jesień 2016 roku. Producentem filmu jest Prasa i Film, dystrybutorem NEXT FILM.

Scenariusz filmu powstał na bazie wielu zdarzeń, które od lat bulwersują opinię publiczną a poszczególne wątki są inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Mariusz Gawryś reżyser i  współscenarzysta podkreśla, że Sługi Boże to jednak „przede wszystkim opowieść o poszanowaniu godności drugiego człowieka.”

Głównym bohaterem jest komisarz Warski (Bartłomiej Topa). Policjant musi rozwiązać sprawę samobójstwa młodej Niemki, która rzuciła się z wieży wrocławskiego kościoła.  Ten, jak o swojej postaci mówi aktor, „silny, bezkompromisowy gliniarz, balansujący często na granicy prawa, żeby odkryć prawdę, nie cofnie się przed niczym”.  

Nieprzewidywalność i porywczość Warskiego krzyżuje jego losy z policyjną psycholog (Małgorzata Foremniak). Postać Joanny Staniszkis nie jest tak jednoznaczna i oczywista jak powinna być z racji wykonywanego zawodu. Aktorka przyznała, że kręcenie zdjęć nie było łatwe, bo jej bohaterka jest „molestowana, podtapiana, musi walczyć wręcz”, a dopełnieniem „skrajnych aktorskich zadań” są odważne erotyczne sceny. Jedną z najtrudniejszych była efektowna scena w lofcie psychopaty, obiekcie, który scenograficznie robi wielkie wrażenie.

Niejednoznaczna jest także postać grana przez Julię Kijowską, a jest nią niemiecka policjantka Ana Wittesch przydzielona do sprawy ku niezadowoleniu Warskiego. Jej bohaterka, jak mówi aktorka „ma podwójne korzenie – polskie i niemieckie. Przyjeżdża do Wrocławia z Berlina w związku ze śmiercią niemieckiej obywatelki.” Jak się okazuje tych śmierci jest więcej niż jedna, a Ana ma do wykonania jeszcze inne zadanie, które stara się ukryć przed Warskim”. 

Jak „na dobrze skrojony kryminał”, cytując grającego w „Sługach Bożych” Henryka Talara, „nawet pozytywna postać musi być skomplikowana, a w tym kryminale taka jest większość, jeśli nie wszyscy bohaterowie”. Grany przez niego bohater - proboszcz Witecki, u boku którego dzielnie równie tajemniczy kantor Jan (Adam Woronowicz) też do nich należą.
Co łączy samobójstwa niemieckich studentek i tajne śledztwo Any? Jaką drogę przejdą komisarz Warski i Ana Wittesch, żeby nabrać wzajemnego zaufania i nauczyć się współpracować? Ile kobiet straci życie, zanim oboje odkryją jak potężni ludzie stoją za tymi tajemniczymi samobójstwami?

Zdjęcia do „Sług Bożych” rozpoczęły się 26 września, a  zakończyły10 grudnia 2015 r.  Realizowane były w Warszawie i we Wrocławiu. Obiekty warszawskie to między innymi:  Drukarnia Praska przy ul. Mińskiej 65, teren FSO Żerań, apartamenty Qbik na Woronicza; Zakłady MESKO; Hotel Airport Okęcie, ul. Krakowskie Przedmieście. We Wrocławiu głównym obiektem zdjęciowym był kościół Św. Marii Magdaleny.

Premiera filmu zaplanowana jest na jesień 2016 roku. Producentem filmu jest Prasa i Film, dystrybucja – NEXT FILM.