21 | 09 | 2023
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

Dwie prestiżowe nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017

Orły 2017Dwa filmy wyprodukowane przez Prasę i Film otrzymały prestiżowe nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017 - są to kryminał "Sługi boże" oraz dramat wojenny "Letnie przesilenie". Członkowie Polskiej Akademii Filmowej do tytuły i twórców nominacji w kategoriach dotyczących filmów fabularnych wybierali spośód 51 zgłoszonych filmów Listę. A ich wybór ogłoszono 7 lutego w siedzibie ASP w Warszawie. "Sługi boże" otrzymały nominację w kategorii Najlepsza muzyka, a "Letnie przesilenie" w kategorii Najlepsze zdjęcia.
Ceremonia rozdania nagród została zaplanowana na 20 marca 2017 r. i pierwszy raz nie będzie transmitowana na antenie TVP lecz na antenie Canal+. 

Mówi Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński: - Przez ostatnich 18 lat  Telewizja Polska transmitowała Polskie Nagrody Filmowe ORŁY. Dziś chcemy za te lata podziękować TVP, a przede wszystkim jej pracownikom i współpracownikom, którzy przy każdej z 18-stu ceremonii wręczenia Orłów współpracowali z nami z wielkim zaangażowaniem i sercem dla chwały polskiego kina i jego twórców.  Cieszymy się, że 19 edycję Orłów przygotujemy z najbardziej filmowym kanałem, który rozpoczął wspieranie polskiego kina  trzy lata przed powstaniem Polskich Nagród Filmowych. Ten znak, który widnieje w czołówkach wielu wspaniałych polskich filmów, w tym roku po raz pierwszy będzie również wspierał polskie filmowe Orły. Zapraszamy na transmisję wręczenia Orłów w Canal+ już 20 marca.

Filmy Prasy i Filmu o Orły walczyć będą z wyśmienitymi tytułami. Maciej Zieliński, autor muzyki do "Sług bożych" będzie się sprawdzał z autorami muzyki do filmów "Na granicy" i "Wołyń", natomiast wybitny operator Jerzy Zieliński, autor sugestywnych zdjęć w "Letnim przesileniu" stanie w szranki z operatorami "Jestem mordercą", "Wołynia" oraz "Ostatniej rodziny".

Wybrani nominowani do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017:

Najlepsza muzyka

Bartłomiej Gliniak - "Na granicy"
Maciej Zieliński - "Sługi boże"
Mikołaj Trzaska - "Wołyń"

Najlepsze zdjęcia

Paweł Dyllus - "Jestem mordercą"
Jerzy Zieliński - "Letnie przesilenie"
Kacper Fertacz - "Ostatnia rodzina"
Piotr Sobociński jr - "Wołyń"

Najlepszy film

"Jestem mordercą", reż. Maciej Pieprzyca
"Ostatnia rodzina", reż. Jan P. Matuszyński
"Wołyń", reż. Wojciech Smarzowski