24 | 04 | 2024
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

Wszystko, co kocham

Wszystko, co kocham - kadr z filmu

 

Jest taki czas, niezbyt długi, bo trwający zaledwie kilka lat w życiu człowieka, w którym nie jest się już dzieckiem, ale jeszcze nie przestąpiło się progu dorosłości. Czas, kiedy wszystko zdarza się po raz pierwszy. Pierwsze wino, pierwsze rozczarowanie, pierwszy bunt, pierwsza miłość... Czas wypełniony po brzegi nadzieją i marzeniami.

"Wszystko, co kocham" to historia chłopca, jego rodziny i przyjaciół, którym lata młodości przypadły w Polsce na początek lat 80. Przyglądamy się światu oczami Janka, mieszkającego w nadmorskim miasteczku wrażliwego osiemnastolatka. W tle przetacza się Wielka Historia, manifestacje i strajki, wprowadzenie stanu wojennego, a na pierwszym planie - głód życia, radość młodości, muzyka, seks i gwałtowna pierwsza miłość, wszystko, co najpiękniejsze. Zderzenie idealistycznego, młodzieńczego świata z realną i twardą rzeczywistością dorosłych. Janek dowie się, że od świata dorosłych nie ma ucieczki. Musi z nim się zmierzyć, podjąć walkę o dziewczynę, rodzinę i swoją przyszłość.

W warstwie wizualnej i muzycznej film zbliża się do realizmu tamtego czasu. Kamera podąża za emocjami bohaterów, przyglądała im się z bardzo bliska. Scenografia i muzyka przeboje polskiego punk rocka - odtwarzają specyficzny klimat rzeczywistości sprzed lat trzydziestu i umożliwiają widzowi zrozumienie świata, który minął oraz ludzi, którzy w nim żyli.

Nagrody:

  • 2009 - Elwira Pluta Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) - nagroda za scenografię
  • 2009 - Jacek Borcuch Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) - "Złoty Klakier", nagroda Radia Gdańsk dla reżysera najdłużej oklaskiwanego filmu
  • 2009 - Jacek Borcuch Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) - "Złoty Kangur", nagroda australijskich dystrybutorów
  • 2010 - Jacek Borcuch Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") - Nagroda Główna "Jańcia Wodnika"
  • 2010 - Daniel Bloom Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") - Nagroda za muzykę
  • 2010 - Mateusz Kościukiewicz Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") - "Odkrycie Festiwalu"
  • 2010 - Jacek Borcuch Los Angeles (Festiwal Filmów Polskich) - nagroda "Hollywood Eagle Award"
  • 2010 - Jacek Borcuch Nowy Jork (The New York Polish Film Festival) - Nagroda "Ponad Granicami" im. Krzysztofa Kieślowskiego
  • 2010 - Jacek Borcuch Setubal (Festroia International Film Festival) - Nagroda FIPRESCI
  • 2010 - Jacek Borcuch Setubal (Festroia International Film Festival) - Nagroda CICAE
  • 2010 - Jacek Borcuch Bruksela (Brussels Film Festival) - nagroda za najlepszy scenariusz

"Wszystko, co kocham"

Reżyseria: Jacek Borcuch

Scenariusz: Jacek Borcuch

Zdjęcia: Michał Englert

Muzyka: Daniel Bloom

Montaż: Agnieszka Glińska, Krzysztof Szpetmański

Charakteryzacja: Dominika Dylewska

Charakteryzator II: Ewa Kowalewska

Kierownictwo produkcji: Anna Wydra

Producent: Jan Dworak, Kamila Polit

Produkcja: Prasa i Film

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Rok produkcji: 2009

obsada aktorska:

 

Andrzej Chyra (ojciec Janka)

Katarzyna Herman (Sokołowska)

Anna Radwan (matka Janka)

Marek Kalita (Sokołowski)

Mateusz Kościukiewicz (Janek)

Jakub Gierszał (Kazik)

Mateusz Banasiuk (Staszek)

Igor Obłoza (Diabeł)

Olga Frycz (Basia)

 

Film Jacka Borcucha doceniony przez Polską Akademię Filmową

Wszystko, co kocham - kadr z filmuPodczas gali w warszawskim Teatrze Polskim, która odbyła się 7 marca 2011 r., po raz 13. rozdano Orły - nagrody Polskiej Akademii Filmowej.

Akademia doceniła scenariusz filmu "Wszystko, co kocham" autorstwa Jacka Borcucha, który odebrał również bardzo ważną dla filmowców nagrodę publiczności. Rola Janka we "Wszystko, co kocham" przyniosła Mateuszowi Kościukiewiczowi zwycięstwo w kategorii "Odkrycie Roku".

Czytaj więcej: Film Jacka Borcucha doceniony przez Polską Akademię Filmową

"Wszystko, co kocham" prezentowane w Los Angeles

Wszystko, co kocham - kadr z filmuNa zakończenie obchodów 30-lecia "Solidarności" 15 grudnia 2010 roku w Muzeum Tolerancji (Centrum Wiesenthala) w Los Angeles odbyło się wyjątkowe spotkanie związane z kampanią promocyjną filmu Jacka Borcucha "Wszystko, co kocham", który reprezentuje Polskę w rywalizacji o Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Gościem specjalnym spotkania, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza i Polski Instytut Sztuki Filmowej, był prezydent Lech Wałęsa.

Czytaj więcej: "Wszystko, co kocham" prezentowane w Los Angeles

"Wszystko, co kocham" polskim kandydatem do Oscara!

Wszystko, co kocham - kadr z filmu07.09.2010 Komisja Oscarowa powołana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego zdecydowała, że polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny będzie film Jacka Borcucha "Wszystko, co kocham".

Czytaj więcej: "Wszystko, co kocham" polskim kandydatem do Oscara!

Wywiad z Danielem Bloomem, twórcą muzyki

Pana muzyka jest idealnym uzupełnieniem klimatu, jaki Jacek Borcuch wytwarza w swoich filmach. We "Wszystko, co kocham" udowodniliście to po raz kolejny. Jaki jest klucz do tego sukcesu?
Nie wiem, czy jest jakikolwiek klucz i czy można to nazwać sukcesem. Tę samą historię można by zilustrować zupełnie inaczej, może nawet lepiej. Jacek opowiada w charakterystyczny dla siebie sposób; bohaterowie jego filmów są jakby ze snu. Osadzeni gdzieś w przeszłości, połączeni z nim jakąś niewidzialną nicią.

Czytaj więcej: Wywiad z Danielem Bloomem, twórcą muzyki

Wywiad z Olgą Frycz, aktorką

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z filmem "Wszystko, co kocham"?
Informację o castingu dostałam, gdy mieszkałam jeszcze w Krakowie. Pamiętam, że byłam wtedy w trakcie sesji i kompletnie nie miałam głowy, by jeździć do Warszawy. Nie wiedziałam, o jaki film chodzi, kto go reżyseruje, więc od razu odmówiłam. Dopiero, gdy zadzwoniono do mnie po raz czwarty, zdecydowałam się. Jacek na początku nie był przekonany do mojej osoby, pamiętał mnie jako trzynastoletnią dziewczynkę z "Weisera" i jakoś nie mógł wyobrazić sobie mnie w roli Basi. Trafiłam jednak na drugi casting, po którym Jacek zadzwonił do mnie osobiście z informacją, że chciałby ze mną pracować. Bardzo się ucieszyłam, bo już po próbach czułam, że to może być coś naprawdę ciekawego. Po lekturze scenariusza byłam ostatecznie przekonana.

Czytaj więcej: Wywiad z Olgą Frycz, aktorką

Wywiad z Mateuszem Kościukiewiczem, aktorem

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z filmem "Wszystko, co kocham"?
Bardzo prozaicznie. Zostałem zaproszony na casting. Tam poczułem, że mam szansę uczestniczyć w czymś szczególnym, że mogę poczuć niczym nieskrępowaną wolność i to mnie porwało. Mam nadzieję, że to czuć w filmie. Spotkanie z twórcami zawładnęło moimi zmysłami, nie mogłem uwierzyć, że ktoś wreszcie zrozumiał mój język, chciał ze mną rozmawiać. To cudowne uczucie. 

Czytaj więcej: Wywiad z Mateuszem Kościukiewiczem, aktorem

Wywiad z Jakubem Gierszałem, aktorem

"Wszystko, co kocham" to Twój debiut filmowy. Jak układała się Twoja współpraca z Jackiem Borcuchem?
Początkowo nie czułem się na planie swobodnie. Im jednak więcej robiliśmy, rozumieliśmy, tym więcej dawaliśmy od siebie i nawet próbowaliśmy coś Jackowi podpowiadać. Czasami nie pytaliśmy o zgodę, tylko robiliśmy i czekaliśmy na ochrzan. On walczył o tę naszą naturalność, potrafił do nas dotrzeć, próbował naprowadzać nas na właściwe emocje.
I nie będę z pewnością odosobniony w opinii, że to był naprawdę dobry plan. Wszyscy bardzo się zżyliśmy. To było dla mnie tak pozytywne doświadczenie, że aż wydaje się czymś niemożliwym, wręcz nienaturalnym.

Czytaj więcej: Wywiad z Jakubem Gierszałem, aktorem