04 | 05 | 2024
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

Wszystko, co kocham

Wszystko, co kocham - kadr z filmu

 

Jest taki czas, niezbyt długi, bo trwający zaledwie kilka lat w życiu człowieka, w którym nie jest się już dzieckiem, ale jeszcze nie przestąpiło się progu dorosłości. Czas, kiedy wszystko zdarza się po raz pierwszy. Pierwsze wino, pierwsze rozczarowanie, pierwszy bunt, pierwsza miłość... Czas wypełniony po brzegi nadzieją i marzeniami.

"Wszystko, co kocham" to historia chłopca, jego rodziny i przyjaciół, którym lata młodości przypadły w Polsce na początek lat 80. Przyglądamy się światu oczami Janka, mieszkającego w nadmorskim miasteczku wrażliwego osiemnastolatka. W tle przetacza się Wielka Historia, manifestacje i strajki, wprowadzenie stanu wojennego, a na pierwszym planie - głód życia, radość młodości, muzyka, seks i gwałtowna pierwsza miłość, wszystko, co najpiękniejsze. Zderzenie idealistycznego, młodzieńczego świata z realną i twardą rzeczywistością dorosłych. Janek dowie się, że od świata dorosłych nie ma ucieczki. Musi z nim się zmierzyć, podjąć walkę o dziewczynę, rodzinę i swoją przyszłość.

W warstwie wizualnej i muzycznej film zbliża się do realizmu tamtego czasu. Kamera podąża za emocjami bohaterów, przyglądała im się z bardzo bliska. Scenografia i muzyka przeboje polskiego punk rocka - odtwarzają specyficzny klimat rzeczywistości sprzed lat trzydziestu i umożliwiają widzowi zrozumienie świata, który minął oraz ludzi, którzy w nim żyli.

Nagrody:

  • 2009 - Elwira Pluta Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) - nagroda za scenografię
  • 2009 - Jacek Borcuch Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) - "Złoty Klakier", nagroda Radia Gdańsk dla reżysera najdłużej oklaskiwanego filmu
  • 2009 - Jacek Borcuch Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) - "Złoty Kangur", nagroda australijskich dystrybutorów
  • 2010 - Jacek Borcuch Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") - Nagroda Główna "Jańcia Wodnika"
  • 2010 - Daniel Bloom Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") - Nagroda za muzykę
  • 2010 - Mateusz Kościukiewicz Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") - "Odkrycie Festiwalu"
  • 2010 - Jacek Borcuch Los Angeles (Festiwal Filmów Polskich) - nagroda "Hollywood Eagle Award"
  • 2010 - Jacek Borcuch Nowy Jork (The New York Polish Film Festival) - Nagroda "Ponad Granicami" im. Krzysztofa Kieślowskiego
  • 2010 - Jacek Borcuch Setubal (Festroia International Film Festival) - Nagroda FIPRESCI
  • 2010 - Jacek Borcuch Setubal (Festroia International Film Festival) - Nagroda CICAE
  • 2010 - Jacek Borcuch Bruksela (Brussels Film Festival) - nagroda za najlepszy scenariusz

"Wszystko, co kocham"

Reżyseria: Jacek Borcuch

Scenariusz: Jacek Borcuch

Zdjęcia: Michał Englert

Muzyka: Daniel Bloom

Montaż: Agnieszka Glińska, Krzysztof Szpetmański

Charakteryzacja: Dominika Dylewska

Charakteryzator II: Ewa Kowalewska

Kierownictwo produkcji: Anna Wydra

Producent: Jan Dworak, Kamila Polit

Produkcja: Prasa i Film

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Rok produkcji: 2009

obsada aktorska:

 

Andrzej Chyra (ojciec Janka)

Katarzyna Herman (Sokołowska)

Anna Radwan (matka Janka)

Marek Kalita (Sokołowski)

Mateusz Kościukiewicz (Janek)

Jakub Gierszał (Kazik)

Mateusz Banasiuk (Staszek)

Igor Obłoza (Diabeł)

Olga Frycz (Basia)