25 | 06 | 2022
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

Kristoffer Rus - sylwetka reżysera

Po skończeniu międzywydziałowego kierunku artystycznego na Uniwersytecie w Lund oraz Szkoły Filmowej w Sztokholmie, Kristoffer Rus rozpoczął pracę w szwedzkiej telewizji TV4 jako operator i montażysta. W tym samym czasie pisał scenariusze i realizował krótkie metraże. Jeden z nich, „Apple tree” (produkcja: Lars Jönsson, Memfis Film) został zauważony i nagrodzony na festiwalach, m. in. w Cannes, Marrakeszu czy Palm Springs.

Kristoffer Rus, fot. Olivia Maria RusW 2007 roku, Kristoffer postanowił powrócić do swoich słowiańskich korzeni. Został przyjęty do Szkoły Wajdy (wcześniej: Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy), gdzie rozwijał, a później nakręcił „Street feeling”. Film był częścią większego projektu pt. „Dekalog 89+”, w którym młodzi filmowcy mierzyli się w nowy sposób z odwiecznymi pytaniami na temat moralności. „Street feeling” jest również samodzielnym filmem, który do tej pory pokazywany był i nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach.

Obecnie Kristoffer Rus pracuje jednocześnie w Polsce i Szwecji. Reżyser emitowanego w TVP Weekendowego Magazynu Filmowego. Jego ostatni projekt, „The Naturals” właśnie został dofinansowany. „The Naturals”. Ponadto Kristoffer pracuje nad pełnometrażowym debiutem fabularnym pod tytułem „Masakra profana”.

Filmografia:

 • STREET FEELING, 2009
  Film krótkometrażowy.
  Oficjalna Selekcja: 34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni;
  57. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian.
 • THE APPLE TREE, 2003
  Film krótkometrażowy.
  Nagroda publiczności na Festiwalu Filmowym w Göteborg, 2003;
  Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu w Palm Springs, 2003; Pokazy: „Tydzień Krytyki”,
  Międzynarodowy Festiwal w Cannes, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Marrakeszu.
 • THE LAST ROUND, 2002
  Film krótkometrażowy.
  Nagroda dla Najlepszego Filmu na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Szwecji, 2002;
  Transmisja w szwedzkiej telewizji.
 • RED ON WHITE, 2000
  Film krótkometrażowy.
  Nagroda dla Najlepszego Filmu i Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym UNICA, 2001.