08 | 12 | 2023
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

"The Big Leap" - o postprodukcji filmu

The Big Leap, fot. Robert PałkaNa przełomie marca i kwietnia 2013 r. prace nad filmem "The Big Leap" weszły w ostatnią fazę postprodukcji. 13-minutowy obraz w całości zrealizowany w technologii Computer Generated Imaginery jest już zmontowany, a obecnie trwa jego pełne udźwiękowienie. Zdjęcia do tej polsko-szwedzkiej koprodukcji nagrywane były w kwietniu 2012 r. w hali zdjęciowej ATM Studio w Warszawie. To tutaj powstał zręb krótkometrażowej czarnej komedii o trójce bohaterów - kobiecie i dwóch mężczyznach, którzy w efekcie bezsilności wobec kryzysu finansowego spotkają się na dachach wieżowców, by popełnić samobójstwo. Mimo wspólnego celu między bohaterami rodzi się poważny moralny konflikt, bo każdy z nich ma inne poglądy na temat życia po śmierci.

Zarys fabuły sprawia, że "The Big Leap" wpisuje się nie tylko w dyskusję o moralności i wierze, ale także jest komentarzem aktualnie obserwowanych problemów społeczno-gospodarczych, jakie obserwujemy w Europie czy Stanach Zjednoczonych.

- Pomysł zaczął się od tego, że przeczytałem w gazecie opowieść o człowieku, który chcąc popełnić samobójstwo skoczył z 15 piętra ale coś go uratowało po drodze - skończyło się na tym, że wylądował jedynie ze złamaną nogą - mówił na planie "The Big Leap" reżyser Kristoffer Rus w wywiadzie dla Filmweb. - Później pytano go czy chciałby ponownie spróbować popełnić samobójstwo, a on odpowiedział, że nie, bo dostał już znak, że nie przyszedł jeszcze na niego czas. Tę anegdotę w kontekście tego, że cały czas mówimy o kryzysach finansowych, a bardzo mało o kryzysach duchowych, chciałem w tym filmie połączyć. Jestem nieznanym reżyserem, więc kryzys finansowy mam cały czas, a kryzys duchowy... Myślę, że ważne, by zadawać sobie pytania, czy Bóg istnieje, po co tu jesteśmy i tak dalej. Ale czy trzeba to robić tylko w poważny sposób? W tym filmie zadajemy sobie te pytania w komiczny, absurdalny sposób, w konwencji czarnej komedii.