08 | 12 | 2023
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

Jak powstawał "The Big Leap"?

The Big Leap - fot. Robert PałkaZapraszamy do obejrzenia oficjalnego teasera "The Big Leap". Cały film zrealizowany został w ATM Studio w Warszawie przy użyciu technologii green box. Prawdziwi są aktorzy i elementy scenografii, natomiast cała przestrzeń wokół nich została w późniejszym okresie wykonana komputerowo w technologii CGI przez firmę ATM FX, która jest jednym z koproducentów tej produkcji (Czytaj więcej: ATM FX).

Filip Kaczorek, Visual Effects Supervisor: - Ponieważ akcja dzieje się na dachu wieżowca, musimy zbudować całe miasto rozpościerające się wokół - mówimy o kilku dzielnicach! Reżyser wraz z operatorem postanowili pokazać wszytko ciągłym, płynnym ruchem kamery. Powstały obraz jest niezwykle hipnotyzujący, ale jednocześnie stawia przed postprodukcją kolejne wyzwanie.

- Nie ma się gdzie schować, czym ratować, żadnych “zafixowanych” ujęć - chcieliśmy dać twórcom pełną swobodę, żadnych ograniczeń płynących z ilości dodawanej grafiki komputerowej - a oni wykorzystali to w zaskakujący sposób - dodaje Kaczorek. - Dołączyliśmy do tego projektu z ogromną satysfakcją. Jest to zdecydowanie największe wyzwanie, jakie dotąd mieliśmy przed sobą. Najbardziej ujęło nas to, że ten ogrom efektów komputerowych, ambitnych i odważnych obrazów jest tylko środkiem w opowiedzeniu historii a nie celem. Myślę, że „The Big Leap” będzie wzorcowym przykładem tego, co CGI może wnieść do filmu".

Premiera najnowszej produkcji Prasy i Film odbędzie się w 2013 roku.

Teaser "The Big Leap": http://vimeo.com/43999155