08 | 12 | 2023
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

Zdjęcia na najwyższej górze w Afryce

Kilimandżaro, fot. Robert PałkaWyjątkowe zdjęcia na wysokości 5895 metrów n.p.m.! Prasa i Film zakończyła dokumentację scenograficzną do filmu fabularnego "Kilimandżaro" w reżyserii Kingi Lewińskiej. Ekipa realizacyjna wykonała podejście na szczyt najwyższej góry Afryki i jednocześnie jednego z najwyższych samotnych masywów.

Kilimandżaro znajduje się w Tanzanii na pograniczu z Kenią, ekipa zdobyła szczyt wchodząc szlakiem od strony Tanzanii. Przeprowadzona dokumentacja jest jedną z ostatnich, na jakich jeszcze widać ośnieżony wierzchołek masywu, bowiem szacuje się, że w efekcie globalnego ocieplenia śnieg na Kilimandżaro całkowicie stopnieje w 2013 roku.

Reżyserem filmu "Kilimandżaro" jest Kinga Lewińska.