08 | 12 | 2023
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

Tomasz Raczek jednym z bohaterów rozmowy-rzeki w "Magazynie" portalu O.pl

Tomasz RaczekNa portalu O.pl ukazała się ciekawa rozmowa-rzeka o polskim kinie z Januszem Majewskim, Tomaszem Raczkiem, Eugeniuszem Korinem i Januszem Majewskim. Tomasz Raczek, krytyk oraz prowadzący program "Weekendowy Magazyn Filmowy" (produkowany przez Prasę i Film) tak m.in. mówi o stanie polskiego rynku filmowego: "Polacy są wychowywani w przekonaniu, że producent filmowy nie jest kimś ważnym. Jeśli oglądamy film w telewizji, lektor odczytujący napisy czołówki omija producenta. Nie wiem dlaczego". 

I dodaje: "Z niewiadomych względów jest to w polskiej świadomości nieistniejąca profesja i być może dlatego nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele w jakości filmu komercyjnego zależy od producenta. Producent filmowy to odpowiednik tego, czym w teatrze był tak zwany antreprener: taki ktoś, kto zatrudniał aktorów, wynajmował teatr, potem wypłacał gażę. I to był właśnie odpowiednik producenta".

Duża część rozmowy jest poświęcona stanowi polskiej krytyki filmowej, dziennikarstwa filmowego czy edukacji medialnej oraz definicji i potrzebom kina gatunkowego w Polsce. Janusz Majewski podsumowuje rozmowę słowami "Kino jako sztuka jest dzisiaj na wagę złota. W skali światowej".

Czytaj artykuł "Polski gatunek – wampir bez zębów?": http://magazyn.o.pl/2013/mariusz-korycinski-janusz-majewski-tomasz-raczek-eugeniusz-korin-polski-gatunek-wampir-bez-zebow/