08 | 12 | 2023
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

Jerzy Zieliński - spotkanie z operatorem

Zanim w kinach pojawi się najnowsza produkcja Prasy i Filmu - "Letnie przesilenie" w reż. Michała Rogalskiego warto poznać pracującego z nim przy tym tytule operatora Jerzego Zielińskiego. O tym jak przed laty postrzegał swoją pracę i jak współdziałał z Wojciechem Marczewskim w latach 80. Zieliński opowie podczas repremiery filmu "Dreszcze". Specjalny pokaz odrestaurowanych cyfrowo "Dreszczy" - wyprodukowanych w 1981 roku przez Zespół Filmowy TOR - zaplanowano 17 lutego 2014 r. w kinie Kultura w Warszawie. Obok Jerzego Zielińskiego gościem specjalnym wydarzenia będzie oczywiście reżyser Wojciech Marczewski.   

Jerzy Zieliński jest uznanym operatorem filmowym, członkiem The American Society of Cinematographers (ASC), a od 2012 roku przewodniczącym Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego. Zawodowo pracuje od początku lat 70., od lat 80. głównie zagranicą. Odpowiadał za zdjęcia do wielu znanych filmów fabularnych (m.in. "Dreszczy" Wojciecha Marczewskiego, "Tajemniczego ogrodu" Agnieszki Holland, "Trzeciego cudu" Agnieszki Holland, "Dzieci Ireny Sendlerowej" Johna Kenta Harrisona) i dokumentalnych.

W 1991 roku otrzymał nagrodę Szefa Kinematografii za zdjęcia w dziedzinie filmu fabularnego za "Ucieczkę z kina Wolność", w 1981 roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym został uhonorowany Brązowym Smokiem za zdjęcia do filmu "Elementarz", w 1980 roku na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie - nagrodę jury za zdjęcia do filmu "Klucznik", a w 1979 roku zdobył nagrodę za zdjęcia do filmu "Aria dla atlety" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.

W 2013 roku Jerzy Zieliński odpowiadał za zdjęcia do filmu "Letnie przesilenie" produkowanego przez Prasę i Film. Koproducentami obrazu są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, RBB – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron und Tonstudio Leipzig. Film obecnie znajduje się w fazie postprodukcji.