Zanim w kinach pojawi się najnowsza produkcja Prasy i Filmu - "Letnie przesilenie" w reż. Michała Rogalskiego warto poznać pracującego z nim przy tym tytule operatora Jerzego Zielińskiego. O tym jak przed laty postrzegał swoją pracę i jak współdziałał z Wojciechem Marczewskim w latach 80. Zieliński opowie podczas repremiery filmu "Dreszcze". Specjalny pokaz odrestaurowanych cyfrowo "Dreszczy" - wyprodukowanych w 1981 roku przez Zespół Filmowy TOR - zaplanowano 17 lutego 2014 r. w kinie Kultura w Warszawie. Obok Jerzego Zielińskiego gościem specjalnym wydarzenia będzie oczywiście reżyser Wojciech Marczewski.
Jerzy Zieliński jest uznanym operatorem filmowym, członkiem The American Society of Cinematographers (ASC), a od 2012 roku przewodniczącym Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego. Zawodowo pracuje od początku lat 70., od lat 80. głównie zagranicą. Odpowiadał za zdjęcia do wielu znanych filmów fabularnych (m.in. "Dreszczy" Wojciecha Marczewskiego, "Tajemniczego ogrodu" Agnieszki Holland, "Trzeciego cudu" Agnieszki Holland, "Dzieci Ireny Sendlerowej" Johna Kenta Harrisona) i dokumentalnych.
W 1991 roku otrzymał nagrodę Szefa Kinematografii za zdjęcia w dziedzinie filmu fabularnego za "Ucieczkę z kina Wolność", w 1981 roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym został uhonorowany Brązowym Smokiem za zdjęcia do filmu "Elementarz", w 1980 roku na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie - nagrodę jury za zdjęcia do filmu "Klucznik", a w 1979 roku zdobył nagrodę za zdjęcia do filmu "Aria dla atlety" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.
W 2013 roku Jerzy Zieliński odpowiadał za zdjęcia do filmu "Letnie przesilenie" produkowanego przez Prasę i Film. Koproducentami obrazu są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, RBB – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron und Tonstudio Leipzig. Film obecnie znajduje się w fazie postprodukcji.