08 | 12 | 2023
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

"The Big Leap" na dużym ekranie w Poznaniu

The Big Leap - Arkadiusz Jakubik, fot. Robert PałkaDanuta Stenka, Kinga Preis, Andrzej Chyra, Arkadiusz Jakubik szukają wyzwań w krótkich metrażach. Filmy nie dłuższe niż 30 minut to dla nich okazja ucieczki od komercji i pokazania nowego, często zaskakującego aktorskiego oblicza. Najlepsze krótkie filmy przełamują scenariuszowe schematy, intrygują widza. Ich twórcy lubią bawić się formą nieskrępowani wielkimi budżetami, czy oczekiwaniami krytyków. Pewnie dlatego znani aktorzy chętnie przyjmują w nich role. Z jakim skutkiem? O tym można  będzie przekonać podczas Short Waves Festival, od 30 marca do 6 kwietnia w Poznaniu. Na ekranie: „Matka” z Danutą Stenką, „Miruna” z Andrzejem Chyrą, „Mazurek” z Kingą Preis oraz „The Big Leap” z Arkadiuszem Jakubikiem (produkcja: Prasa i Film). Wszystkie nakręcone w 2013 roku.

W programie festiwalu:

MATKA. Danucie Stence spodobał się scenariusz, a przed kamerą stanęła mimo grypy. Jak mówi młody reżyser Łukasz Ostalski to tradycja  w świecie kina, że starsi pomagają mniej doświadczonym. Stenka wcieliła się w panią polityk, która rzuca wszystko i jedzie do domu nad jeziorem na pomoc synowi. Na miejscu obok półprzytomnego chłopaka znajduje zmasakrowane ciało dziewczyny… Czy zrobi wszystko, by ratować syna? Widzowie poznają rozwiązanie w ciągu 30 minut.
Trailer: http://vimeo.com/87914983

THE BIG LEAP. Arkadiusz Jakubik w czarnej komedii, która trwa tylko 13 minut, a zrealizowana została z rozmachem godnym pełnego metrażu. Na dachu drapacza chmur spotyka się kobieta i dwóch mężczyzn. Wszyscy chcą popełnić samobójstwo. Powód? Bezsilność wobec kryzysu finansowego. Przy okazji okazuje się, że każdy z nich ma inne poglądy na temat życia po śmierci. Wielki skok ma rozstrzygnąć, kto ma rację.
Trailer: http://vimeo.com/66010868

MAZUREK. Kinga Preis w jednym z najbardziej nagradzanych krótkich metraży ostatnich lat. Za kamerą stanęła młoda reżyserka Julia Kolberger, która zdążyła dorobić się już przydomka „Woody Allen w spódnicy”. Mówi, że jej filmy są przegadane tak, jak produkcje słynnego nowojorczyka. Kindze Preis zaproponowała rolę matki i ex-żony, która gromadzi swoją patchworkową rodzinę przy wielkanocnym stole. Świąteczna idylla nie będzie jej dana…
Trailer: http://vimeo.com/71406902

MIRUNA. Andrzej Chyra w 20-minutowym dyplomie licencjackim Piotra Sułkowskiego. To thriller psychologiczny o mężczyźnie, który zabiera do swojego samochodu roztrzęsioną nieznajomą. Wspólna podróż prowadzi do fatalnego spełnienia obsesyjnych pragnień… Jak mówi Andrzej Chyra ta rola była inna od wszystkiego, co robił ostatnio. A praca ze studentem może być ciekawym doświadczeniem, z którego obie strony wychodzą bogatsze.
Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=0yOK14OlHpo

Źródło: materiały prasowe Short Waves Festival