08 | 12 | 2023
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

"Wszystko, co kocham" na RegioFun 2014

Wszystko, co kocham10 października 2014 r. w ramach sekcji "Border Gate" na jubileuszowym 5. Międzynarodowym Festiwalu Producentów Filmowych RegioFun w Katowicach wyświetlony zostanie film wyprodukowany przez Prasę i Film "Wszystko, co kocham". Pokaz zaplanowano o godz. 15.30 w Kinie Kosmos - Solaris. W sekcji "Border Gate" widzowie zobaczą także obrazy innych producentów: "4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni", "Europa, Europa", "Ida" oraz "Melancholia".

"Chcę poznawać świat / Ale nie wiem jak / Spytaj milicjanta /On Ci prawdę powie!" ironizowała w latach 80. czołowa kapela punkrockowa „Dezerter”. Co jednak, jeśli milicjant jest ojcem (całkiem fajnym zresztą) lidera buntowniczej kapeli? Polska wiosna 1981 – na Wybrzeżu, chwilę przed aksamitną rewoltą Solidarności, na kilka miesięcy przed paraliżem grudnia ʼ81. I oni – grupa rozhukanych, radosnych, upojonych własną młodością i własną muzyką nastolatków w przeddzień dojrzałości, o krok od świata, w którym już trudniej ramionami objąć „wszystko, co kocham”. Wtedy, w 2009 roku zagrali ich (jakby samych siebie) rewelacyjni młodzi, którzy dzisiaj dyktują rytm polskiemu kinu – Kościukiewicz, Frycz, Gierszał, Banasiuk. Film wyreżyserowany pewną i lekką ręką Jacka Borcucha zachwycił i uwiódł publiczność i krytykę. Stał się pierwszym polskim obrazem w konkursie międzynarodowym festiwalu Sundance i polskim kandydatem do Oscara 2010.

"Wszystko, co kocham"
reżyseria: Jacek Borcuch
scenariusz: Jacek Borcuch
obsada: Mateusz Kościukiewicz, Olga Frycz, Jakub Gierszał, Andrzej Chyra
kraj produkcji: Polska
rok produkcji: 2009
czas trwania: 91 min