08 | 12 | 2023
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

ATM FX o nagrodzie Lund International Architecture Film Festival

Podczas Lund International Architecture Film Festival 2014 przyznano nagrodę za realizację najlepszych efektów specjalnych w polsko-szwedzkiej krótkometrażowej produkcji Kristoffera Rusa „The Big Leap”. Prace trwały przez 9 miesięcy i w całości zostały zrealizowane w ATM FX w Warszawie. Skandynawski Lund International Architecture Film Festival, odbywa się we wrześniu każdego roku. Przez tydzień jest możliwość nie tylko obejrzenia ciekawych filmów długo i krótkometrażowych, dokumentalnych i fabularnych,  ale także wzięcia udziału w licznych seminariach, debatach, wystawach, wykładach i warsztatach. To 7 dni, podczas których zaproszeni eksperci ze Skandynawii i innych krajów mogą dzielić się wiedzą i doświadczeniem w produkcji filmów i odkrywać ich nowe formy.

Od 2011 roku organizatorzy festiwalu przyznają nagrody The ArchFilmLund Prize w trzech kategoriach: Najlepszy film dokumentalny, Najlepsze efekty specjalne i Najlepsza scenografia. "The Big Leap" dostał nagrodę za Najlepsze efekty specjalne. Jury po raz kolejny docenia ten film za połączenie świata filmu z efektami specjalnymi. „The Big Leap” zdobył wcześniej już nagrody, między innymi podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego czy Los Angeles Movie Awards.

„The Big Leap był wyjątkowo ambitnym przedsięwzięciem - prezentuje niespotykany w Polsce  rozmach. Cały film powstawał przy użyciu technologii green box. Prawdziwi są aktorzy i elementy scenografii, natomiast przestrzeń wokół nich została wykonana komputerowo. Akcja filmu dzieje się na dachu wieżowca, musieliśmy zbudować całe miasto rozpościerające się wokół. Reżyser wraz z operatorem postanowili pokazać wszytko ciągłym, płynnym ruchem kamery. Powstały obraz jest niezwykle hipnotyzujący i stanowił jednocześnie ambitne wyzwanie przed post produkcją . Najbardziej ujęło nas w tym projekcie to, że ogrom efektów komputerowych, i odważnych obrazów, był tylko środkiem w opowiedzeniu historii, a nie celem. Myślę, że „The Big Leap” jest wzorcowym przykładem tego, co Computer – generated Imagery może wnieść do filmu. Dziewięciomiesięczna praca nad tym filmem dała całemu zespołowi ATM FX ogromną satysfakcję. - powiedział Filip Kaczorek, Visual Effects Supervisor, ATM FX.

„The Big Leap" to opowieść o trójce bohaterów, która spotyka się̨ na dachu jednego z drapaczy chmur. Łączy ich ten sam cel – z powodu globalnego kryzysu finansowego chcą̨ popełnić́ samobójstwo. Konflikt zaczyna się, kiedy wychodzi na jaw, że każdy z bohaterów ma inne poglądy na temat życia po śmierci: Sarah jest wierząca, John jest ateistą, a Ben niezdecydowanym agnostykiem. Jedynym sposobem na to, aby dowiedzieć́ się̨, kto ma rację, jest Wielki Skok (THE BIG LEAP). W rolach głównych zagrali: Tilly Scott Pedersen (Sarah), Gustaf Skarsgård (John) i Arkadiusz Jakubik (Ben).

Światowa premiera "The Big Leap" odbyła się podczas 39. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Seattle (SIFF) – największego i jednego z najstarszych festiwali w Stanach Zjednoczonych. Polska premiera filmu natomiast miała miejsce podczas 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie film dostał nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż. Na Festiwalu Raindance w Wielkiej Brytanii "The Big Leap" znalazł się wśród pięciu filmów nominowanych do nagrody za najlepszy międzynarodowy krótki metraż.

Producentem filmu jest Prasa i Film, koproducentami: East of West Cinema AB, TVP S.A., ATM FX i WFDiF. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Szwedzki Instytut Filmowy.

***

ATM FX jest wyspecjalizowaną spółką realizującą kompleksowo wizualne efekty specjalne na potrzeby produkcji filmowych i telewizyjnych. Zakres usług firmy obejmuje analizę scenariusza pod kątem realizacji efektów specjalnych, koordynację zdjęć efektowych na planie, realizację komputerowych efektów specjalnych w technice 2D i 3D, wirtualne wspomaganie scenografii filmowej, realizację efektów z modelami fizycznymi wraz z przygotowaniem modeli, realizację animacji komputerowej, montaż kompozycyjny i warstwową korektę kolorystyczną. ATM FX istnieje od 2009 roku i wchodzi w skład notowanej na giełdzie grupy kapitałowej ATM Grupa S.A.