08 | 12 | 2023
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

Kolejne recenzje "Letniego przesilenia" po gdyńskiej premierze

Fragment plakatu FFG 2015Dagmara Romanowska w Onet.pl recenzuje film Rogalskiego i jako jedyna - jak dotąd z krytyków - zauważa celowość takiego, a nie innego, na wskroś emocjonalnego, wieloznacznego nie tylko w faktach, ujęcia tematu wojny, a raczej zawartej w niej ludzkich historii, przez reżysera. W podsumowaniu swojej oceny pisze: ">Letnie przesilenie<: powszedniość dobra i zła" pisze: "Letnie przesilenie" ma, po prostu, szalenie ludzki wymiar. Czy jednak uda się tej produkcji wybić ponad inne, pozostać na dłużej w pamięci widza? To szalenie delikatny, wręcz nieśmiały film".

Aspekt wielokulturowości filmu wydaje się być najważniejszy dla kolejnego recenzenta - Dominiki Grochowskiej piszącej dla serwisu Stopklata.pl. W jej recenzji czytamy bowiem m.in. "Ogromnym atutem filmu jest niejednostronny obraz poszczególnych narodów. Oprócz Polaków mamy tu także Niemców, Rosjan oraz Żydów. Narody, które w naszych rodzimych produkcjach zazwyczaj mają już przypięte pewne łatki. W tym jednak wypadku źli i dobrzy, słabi i silni czy głupi i mądrzy są po każdej stronie, a ostateczna ocena należy do widza".

Z kolei Anna Felskowska dla Cinerama - Internetowy Magazyn Filmowy zwraca uwagę na ponadczasowośc przekazu i wybranie języka przystępnego dla młodych widzów. W jej recenzji czytamy: "Zarówno Romek, jak Guido, to bohaterowie, z którymi nastoletni widzowie łatwo mogą się utożsamić – wielowymiarowi, popełniający błędy mimo dobrych intencji, ludzcy. Na ich tle wyjątkowo niewiarygodnie prezentują się postaci młodych ludzi kreowane w najnowszych filmach o podobnej tematyce – Mieście 44 i Kamieniach na szaniec. Zdaje się, że reżyser i scenarzysta projektu, Michał Rogalski, znalazł receptę na dotarcie do młodzieży: należy położyć nacisk na fakt, że wojna jest przede wszystkim doświadczeniem osobistym, nie zbiorowym".

Pierwsze recenzje "Letniego przesilenia" - zarówno te z mediów ogólnopolskich  - jak "Gazeta Wyborcza" czy Onet.pl, jak i tej bardziej niszowej, skierowanej przede wszystkim do wyselekcjonowanych grup miłośników kina, ukazują ogromną rozmaitość elementów filmu Rogalskiego poddawanych pod ocenę krytyków. Świadczy to o ogromnej wielowymiarowości tej produkcji, wielowymiarowości przekazu i bohaterów, z którymi mogą zidentyfikować się różne grupy społeczne widzów.

Czytaj: "Letnie przesilenie": powszedniość dobra i zła, Dagmara Romanowska, Onet.pl, 17.09.2015: http://film.onet.pl/recenzje/letnie-przesilenie-powszedniosc-dobra-i-zla-recenzja/k1n706

Czytaj "Letnie przesilenie" [recenzja], Dominika Grochowska, Stopklatka.pl, 17.09.2015: http://stopklatka.pl/artykul/letnie-przesilenie-recenzja

Czytaj: Recenzja - Dodatnie "Letnie przesilenie", Anna Felskowska, Cinerama - Internetowy Magazyn Filmowy; Filmoznawcy UG, 16.09.2015:  http://filmoznawcy.ug.edu.pl/?p=636