15 | 04 | 2024
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

Social media o filmie "Letnie przesilenie"

Fragment plakatu FFG 2015Zestawienie reakcji i komentarzy internatów po polskiej premierze i pierwszych festiwalowych pokazach "Letniego przesilenia" na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni 2015.

Blog Reviews publikuje recenzję filmu Michała Rogalskiego:
">Letnie przesilenie< jest zwodniczo spokojnym filmem. Rogalski przedstawia okrucieństwa wojny w sposób opanowany. Choć zdawać by się mogło, że na cichej prowincji nic specjalnego się nie dzieje, to koszmar wojny co chwilę wkracza w życia bohaterów. Pozostawione na torach rzeczy przypominają o tych, którzy wywożeni są na śmierć. Przedzierający się przez lasy nieliczni uciekinierzy są zaś znakiem, że niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku. Na ten horror spoglądamy oczami młodych chłopaków, zagubionych pomiędzy tym, co dobre a tym, co złe; tym, co należy robić, bo wymagają tego inni, a tym, co podpowiada sumienie. Nikt w tym filmie tak naprawdę nie jest tylko dobry albo tylko zły. Wszyscy starają się ujść z życiem, przetrwać ten okrutny okres. A bohaterowie pragną zaznać choćby odrobiny młodości, która została im przez wojnę brutalnie odebrana".
Źródło: http://reviews.blox.pl/2015/09/40FFG-Excentrycy-Moje-corki-krowy-Letnie.html

Blog Spór w Kinie chwali film "Letnie przesilenie":
"Jeszcze raz II wojna światowa, ale spojrzenie na jej codzienność. Bez ogromu krwi i przejmujących obrazów, ale z tragedią w tle. Niemcy, Polacy, Żydzi, Rosjanie. Udało się umiejętnie opowiedzieć o postawach zwykłych ludzi, nie spotyka się to zbyt często. Mnie przekonuje takie potraktowanie tematu".
Źródło: http://sporwkinie.blogspot.com/2015/09/gdynia-2015-moje-oceny-obejrzanych.html

Blog Stoog cytuje Polską Agencję Prasową:
"Oceniając w rozmowach z PAP kreacje aktorskie w konkursowych filmach, krytycy wyróżnili m.in.: Małgorzatę Zajączkowską (która zagrała w "Nocy Walpurgi" Marcina Bortkiewicza), Maję Ostaszewską ("Body/Ciało"), Agatę Kuleszę i Gabrielę Muskałę (wystąpiły razem w filmie Kingi Dębskiej "Moje córki krowy"), Bartłomieja Topę ("Obce niebo" Dariusza Gajewskiego, "Karbala" Krzysztofa Łukaszewicza, "Letnie przesilenie" Michała Rogalskiego)".
Źródło: http://stooq.pl/n/?f=992347 

Blog "Cinema Enchanté" stworzył własną listę 5 najlepszych filmów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. W zestawieniu znalazł się film "Letnie przesilenie":
"Osadzona w okupacyjnych realiach opowieść na tematy metafizyczne, snuta szeptem, zrealizowana z klasą i dyskrecją. Chwilami natomiast Rogalski nie wstydzi się chwytów rodem z kina gatunkowego i wbija w fotel za sprawą znakomitego suspensu".
Źródło: http://cinemaenchante.blogspot.com/2015/09/5-najlepszych-filmow-40-festiwalu.html