08 | 12 | 2023
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

Trwają zdjęcia do kryminału "Sługi boże"

Sługi bożeZdjęcia do filmu i serialu "Sługi boże" produkowanego przez Prasę i Film rozpoczęły się 26 września 2015 r. Realizowane są w Warszawie i we Wrocławiu. Zakończenie zdjęć jest zaplanowane na 21 listopada 2015 r. W czasie dnia zdjęciowego, w którym uczestniczyły media, kręcona była efektowna scena w "lofcie psychopaty", w jakiej bohater filmu komisarz Warski (Bartłomiej Topa) wraz z grupą antyterrorystów ratuje życie małej dziewczynki.

O swoim nowym filmie – „Sługi boże” – opowiada Mariusz Gawryś, reżyser i współscenarzysta filmu: - Jesteśmy na półmetku dni zdjęciowych. Scenariusz powstał na bazie wielu zdarzeń, które na przestrzeni lat poruszały opinię publiczną. Poszczególne wątki historii są więc inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. „Sługi boże” to jednak przede wszystkim opowieść o poszanowaniu godności drugiego człowieka i o odwiecznej walce ze złem.

„Sługi boże” to kryminał, którego głównym bohaterem jest komisarz Warski. Policjant dostaje sprawę tajemniczego samobójstwa młodej Niemki, która rzuciła się z wieży wrocławskiego kościoła. W roli komisarza zobaczymy Bartłomieja Topę. Warski to silny, zdecydowany mężczyzna, który nie waha się przed niczym, jeśli stawką jest ludzkie życie. W sprawie, którą prowadzi najważniejsza jest zagadka śmierci kolejnych kobiet, które giną rzucając się z wieży kościoła. Właśnie z powodu swojej bezkompromisowości komisarz zostaje skierowany do psychologa policyjnego, w tej roli Małgorzata Foremniak: - Wcielam się w postać Joanny Stanisz, policyjnej psycholog, która ma pomóc komisarzowi Warskiemu. Problem komisarza polega na tym, że w skrajnych sytuacjach zbyt często wybiera rozwiązania, w których giną ludzie.

Aktorka opowiedziała również o trudnościach, z którymi musiała się zmierzyć w czasie zdjęć. Praca na planie nie należy do najłatwiejszych – zdjęcia są wyzwaniem. Moja postać jest podtapiana, molestowana, musi walczyć wręcz, miałam również odważne sceny erotyczne. Dosyć skrajne zadania aktorskie do wykonania.

Ku niezadowoleniu Warskiego do sprawy zostaje przydzielona Ana Wittesch – niemiecka policjantka o polskich korzeniach – grana przez Julię Kijowską: - Moja postać ma podwójne korzenie – polskie i niemieckie. Przyjeżdża do Wrocławia, z Berlina w związku z niewyjaśnioną śmiercią niemieckiej obywatelki. Prowadzi śledztwo u boku komisarza Warskiego.

Henryk Talar: Nie można do końca opowiedzieć co jest związane ze skomplikowaną postacią ks. Witeckiego. Przy pierwszym kontakcie to wzorcowy duchowny. W dobrze skrojonym kryminale nawet pozytywna postać musi być skomplikowana i niejednoznaczna. A to jaką postacią jest naprawdę proboszcz Witecki będzie można najlepiej zobaczyć na premierze filmu „ Sługi boże”.

Co łączy samobójstwo niemieckiej studentki i tajne śledztwo Any? Zanim ta zagadka zostanie rozwiązana, komisarz Warski i Ana Wittesch muszą się nauczyć współpracować
i wzajemnie sobie zaufać. Tymczasem z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się kolejna dziewczyna...

Premiera filmu zaplanowana jest na jesień 2016 roku. Producentem filmu jest Prasa i Film, dystrybucja – Next Film. 

Źródło: materiały prasowe Next Film