25 | 02 | 2024
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

"Sługi boże" będą walczyć o Złote Lwy

Sługi bożeWyprodukowane przez Prasę i Film "Sługi boże" zakwalifikował się do Konkursu Głównego na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (d. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych), czyli do najbardziej prestiżowego konkursu filmowego w Polsce. W walce o Złote Lwy w tym roku rywalizować będzie 16 filmów, wśród których znalazły się m.in. "Jestem mordercą" w reż. Macieja Pieprzycy, "Ostatnia rodzina" w reż. Jana P. Matuszyńskiego czy "Wołyń" w reż. Wojciecha Smarzowskiego.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 r. Do Konkursu Głównego zgłoszono 45 filmów, a wybrano 16 z nich. Osiem z nich będzie miało w Gdyni swoją premierę. Podczas festiwalu obchodzona będzie 20. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, odbędzie się także wyjątkowa wystawa plenerowa 'Andrzej Wajda 40/90", zorganizowana z okazji 90. urodzin reżysera. W ramach sekcji "Czysta klasyka" pokazane zostaną przede wszystkim filmy Krzysztofa Kieślowskiego i zmarłego niedawno Andrzeja Żuławskiego.

Filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego:

"Czerwony pająk", reż. Marcin Koszałka
"Fale", reż. Grzegorz Zariczny
"Jestem mordercą", reż. Maciej Pieprzyca
"Kamper", reż. Łukasz Grzegorzek
"Królewicz olch", reż. Kuba Czekaj
"Las, 4 rano", reż. Jan Jakub Kolski
"Na granicy", reż. Wojciech Kasperski
"Ostatnia rodzina", reż. Jan P. Matuszyński
"Plac zabaw", reż. Bartosz M. Kowalski
"Planeta singli", reż. Mitja Okorn
"Sługi boże", reż. Mariusz Gawryś
"Szczęście świata", reż. Michał Rosa
"Wołyń", reż Wojciech Smarzowski
"Wszystkie nieprzespane noce", reż. Michał Marczak
"Zaćma", reż. Ryszard Bugajski
"Zjednoczone stany miłości", reż. Tomasz Wasilewski

Więcej informacji o filmie: Filmy fabularne/Sługi boże