15 | 04 | 2024
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

„Sługi boże” najwyżej ocenianą produkcją na stronie największej europejskiej sieci kinowej w Odeon Cinemas

Jak informuje na swojej stronie dystrybutor filmu „Sługi boże” na Wielką Brytanię i Irlandię, firma Phoenix Productions, kryminał w reżyserii Mariusza Gawrysia był aż przez pięć tygodni najwyżej ocenianą produkcją na stronie Odeon Cinemas, największej sieci kinowej w Europie. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwszy w historii dystrybucji film, który miał swoje premiery jednocześnie w Polsce, UK i Irlandii.

„Sługi boże” zawitały do kin w Wielkiej Brytanii i Irlandii 16 września (równolegle z premierą w multipleksach w całej Polsce). Zagraniczne pokazy kryminału Mariusza Gawrysia odbyły się w około 100 kinach, na początek właśnie w sieci kinowej Odeon.

Film określany jako „lepsza wersja >Kodu Da Vinci<” zebrał bardzo dobre recenzje, w których przeważały określenia: ”niesamowity”, „zapierający dech”, „wciągający”.

Jak można wyczytać na stronie dystrybutora na Wielką Brytanię i Irlandię, film aż przez pięć tygodni był najwyżej ocenianą produkcją na stronie największej europejskiej sieci kinowej Odeon Cinemas. „Sługi boże” spodobały się także widzom polskim, czego najlepszym dowodem jest Złoty Klakier na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni – nagroda przyznawana przez publiczność twórcy, którego film był oklaskiwany przez widzów najdłużej spośród wszystkich konkursowych produkcji pokazywanych w czasie festiwalu. Brawa po pokazie głównym „Sług bożych” trwały aż 5 minut i 10 sekund.

***

Odeon Cinemas to brytyjska sieć kin (114 kin w 70 miastach), która jest największą siecią kinową w Europie. założoną w 1928 roku przez Oskara Deutscha.