21 | 09 | 2017

Napisy końcowe filmu "Letnie przesilenie"

Przedstawiamy wszystkich twórców filmu "Letnie przesilenie":

Written & Directed by Michał Rogalski
Director of Photography: Jerzy Zieliński (ASC, PSC)
Music: Alexander Hacke
Production Designer: Janusz Sosnowski
Editor: Milenia Fiedler (PSM), Joanna Brühl
Costumes: Anna Englert, Magdalena Rutkiewicz-Luterek
Casting: Marta Kownacka
Set Designer: Wiesława Chojkowska
Sound Design: Paul Rischer
Sound Engineer: Martin Witte
Re-recording Mixer: Hans Kölling
Production Managers: Andrzej Besztak, Grzegorz Olkowski, Christoph Kukula
Commission Editor: Cooky Ziesche (Rundfunk Berlin-Brandenburg)
Executive Producers: Maria Gołoś, Alexander Martens, Thomas Jeschner, Volker Zobelt, Hans Kölling
Producers: Maciej Strzembosz, René Frotscher, Eva-Marie Martens, Ewa Borguńska

Cast:
Filip Piotrowicz (Romek)
Jonas Nay (Guido)
Urszula Bogucka (Franka)
Maria Semotiuk (Bunia)
Steffen “Shorty” Scheumann (Oberleutnant)
Bartłomiej Topa (Leon)
Gerdy Zint (Odi)
André M. Hennicke (Hauptwachtmeister)
Agnieszka Krukówna (Romek’s Mother)
Krzysztof Czeczot (Karwan)
Juliusz Krzysztof Warunek (Karpiuk)
Konstanty Zadworny (Soviet Officer)
Michael Jokisch (Udo)
Rainer Förster (Horst)
Jochen Senf (Hübsch)
Anita Poddębniak (Tereska)
Ireneusz Kozioł (Franka’s Father)
Damian Ul (Urbaniak)
Jürgen Hoppman (Gruber)
Bartłomiej Kotschedoff (Bunia’s Brother)
Arnd Schildbach (Kauska)
Christian Junghanß (Hassler)
Adam Szyszkowski (Station Manager)
Jakub Drozdek (Heniek)
Jakub Korzystka (Stasiek)
Artur Krajewski (Partisan)
Sabina Karwala (Girl Partisan)
Wafic Abou Khadra (Soviet Partisan 1)
Igor Stiepanow (Soviet Partisan 2)
Milena Lisiecka (Franka’s Mother)
Krzysztof Tysnarzewski (Railwayman)
Andrzej Kowalewski (Oberleutnant’s Driver)
Piotr Kowalewski (Blitz’s Driver)
Steffen Motzkau (Police Gendarme Rudolf Obermeyer)
Roland Sonntag (Police Gendarme Peter Kraus)
Jürgen „Charly” Pressler (Police Gendarme Adolf Baumgartner)
Alexander Jerofsky (Police Gendarme Alexander Tilkowsky)
Jens Mohn (Police Gendarme Peschke)
Andreas Brinsa (Police Gendarme Werner)

Line Producer: Jörgen Radach (Rundfunk Berlin-Brandenburg)
1st Assistant Director: Marcin Starzecki
2nd Assistant Director: Justyna Kapuścińska
3rd Assistant Director: Martin Rath, Annika Sell
Script/Continuity: Renata Gałuszka
Claps: Anna Bek, Katarzyna Strzemińska
Art Director: Justyna Jaszczuk
Assistant Production Designer: Patryk Kowalczyk, Barbara Herbrich
Assistant Costume Designer: Agata Drozdowska, Magdalena Węglewska, Maika Schörbel
Wardrobe: Joanna Sadowska, Anna Sapińska-Szalast
Make Up: Monika Kaleta, Dorothea Wiedermann
Assistant Make Up: Joanna Chudyk, Marcelina Sroczyńska
Camera Operator: Ernest Wilczyński
1st Assistant Camera: Adam Mrozek, Artur Orzeł
Focus Puller: Paweł Kincel
DIT/Data Wrangler: Paweł Idzi, Artur Pachniewski
Steadicam Operator: Tomasz Karnowski
Assistant Steadicam Operator: Sławomir Wierzbicki
Dolly Grip: Jarosław Rawecki, Marek Rumak, Bartek Byczkowski
Boom Operator: Szymon Boksa, Oliver Hemm, Hunor Schauschitz
Gaffer: Hubert Sawicki
Best Boy: Paweł Galerczyk
Electricians: Cezary Elmerych, Michał Kobyłecki, Maciej Kobiński, Mariusz Sojak, Martin Beck
Cherry Picker Operator: Sandro Große
Generator Operator: Artur Nowak
Camera II Unit Camera Operator: Michał Jaskulski
Camera II Unit Focus Puller: Michał Krasuski, Radosław Kokot
Camera II Unit Assistant Camera: Łukasz Karbowiak
Stunts Coordinator: Maciej Maciejewski
Stunts: Jarek Golec, Andrzej Poneta, Marcin Sikora
Dog’s on set: Beata Krzemińska
Carers: Fryderyk Makowski, Patrycja Matuszewska
Production Coordinator: Patrycja Kycia, Stefanie Schattner
Accountant: Małgorzata Dedek, Małgorzata Powałka, Gabriela Richter
Assistant Editor: Sebastian Korwin-Kulesza
Postproduction Coordinator: Piotr Kołodziejczyk
Extras Casting: Studio ABM Bartosz Stasina; Agentur Filmgesichter Johanna Ragwitz
Unit Manager: Peter Ziaja
Location Manager: Dawid Kołosowski, Karolina Zielonka
Location Scout: Thomas Jeschner, Jenny Rösler, Peter Ziaja, Volker Zobelt

Production Cooperation: Jan Jaszczyński, Agnieszka Kik-Czapla, Monika Pieczyńska, Anita Surdel, Daniel Wożbiński
Set Manager: Maciej Krzepkowski, Karsten Christoph
Set PA / Stage Hand: Łukasz Mizak, Marcin Malinowski, Marcin Zapała
SFX Foremen & Weapons: Kazimierz Wróblewski, Bartosz Stępniak
Construction Crew: Ewa Ciesielka, Zygmunt Kamiński, Mieczysław Chrobak, Andrzej Dziurny, Piotr Macias, Adrian Ikoniak
Assistant Set Designer: Katarzyna Śląska
Prop Master: Grzegorz Rzepecki, Peggy Hessel
Set Props: Dariusz Włodarczyk
Art Department Hand: Mariusz Rzepecki, Dariusz Rzepecki
Art Department Trainee: Romy Döring
Construction Manager: Andrzej Rychtarczyk, Matthias Röder
Construction Crew Landfilm Dresden: Matthias Röder, Eva-Maria Müller, Leon Schulz, Birk Böttrich, Mattias Prange, Andre Schneider, Steffen Sturzel
Picture Cars: Andrzej Kowalewski, Piotr Kowalewski, Janusz Sobierajski
Drivers: Jacek Galicki, Robert Gorczyński, Andrzej Kondratowicz, Tadeusz Kupiec, Grzegorz Pietruszewski, Andrzej Rosenbeiger, Enno Pankow, Thomas Harre, Willy Necke
Filmissimo Catering: Micha Tausch, Richard Preising, Franz Kolbe
Toilets on set: Benedykt Gostkowski
Trailers on set: Benedykt Gostkowski, Andrzej Kupiec
Travels and Cars: MEDIAS; Wolfgang Gustav & Madlen Schaper
Płace - statyści: Mecon Media Concept Ltd.
Still Photographer: Robert Pałka, Alexander Janetzko, Michael Ackerman
Making of: Mateusz Szlachtycz, Thomas Jeschner

VSFX: Studio Produkcyjne ORKA Sp. z o.o.
    Coordinator: Justyna Juszczyk
    Team Lead: Michał Konwicki
    Set Supervisor: Cezary Cichocki
    Compositing: Grzegorz Pietras, Marek Subocz, Grzegorz Szczygieł, Sławomir Śmiarowski, Mateusz Wiśniewski, Tomasz Żelazko

Sound Postproduction Coordinator: Andreas Richter
Dialog Editor: Bernd Göbel
Assistant Editor: Aaron Gormanns
Foley Artist: Jörg Klinkenberg
Foley Recording: Bernd Göbel / Christian Eichler
Music Consultant: Patrycja Bukowska, Paweł Lucewicz

Laboratory: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
    Head of Laboratory: Małgorzata Roguska
    Color Correction: Ewa Chudzik
    Conforming: Jacek Cieśliński
    Technical Supervisor: Jarosław Migała
    End Credits: Bogusława Czaj, Marcin Będkowski
    DCP Mastering: Waldemar Makuła

Camera, Lighting, Genny’s: HELIOGRAF; Andrzej Jędrzejewski
Camera Equipment: Vantage
Equipment Grip: GRIP7; Wojciech Piasecki
Sound Equipment: Kortwich Film- Ton- Technik
Military costumes: Hero Collection

Film Financing: Investitionsbank Sachsen-Anhalt, Anstalt der Norddeutschen Landesbank; Andrea Kampe; Investitionsbank des Landes Brandenburg, Katrin Kroeger
Film Controlling: PricewaterhouseCoopers AG, Wirtschaftsprüfungsgesellschaft, Nadine Kusnierz
Insurance: Caninenberg & Schouten Special Risk, Consortium, Thomas Mohr & André Kaun
Legal Services (PL): Czyżewscy Kancelaria Adwokacka, Krzysztof Czyżewski, Paweł Gutowski
Historical Advisors: prof. dr hab. Rafał Wnuk, dr Ulrike Schwab
Script Translation: Marcel Sawicki
Translation: Marcel Sawicki (PL), Cine Script Berlin (DE), Monika Bartz, Ursula Tabori, Liane Kirsch
TVP S.A. Editor: Wojciech Jędrkiewicz
International Sales Agent: Wide Management

Music:

Take The 'A' Train
Music and lyrics: Billy Strayhorn
© Copyright 1941 Music Sales Corporation/Tempo Music Inc/Campbell Connelly & Co. Inc.  Bosworth Music GmbH, Berlin.
Performance: Duke Ellington and His Famous Orchestra
℗ Originally Recorded 1941. All rights reserved by BMG Music
Mit freundlicher Genehmigung der Sony Music Entertainment Germany GmbH

I´ll Be Seeing You
Music and lyrics: Sammy Fain, Irving Kahal
© Marlo Music Corp., Francis Day & Hunter Ltd.
Sub-publisher: EMI Music Publishing Germany GmbH
Performance:
℗ Anne Shelton– (P) 1944 Decca Music Group Limited – Mit freundlicher Genehmigung der Deutsche Grammophon Gesellschaft GmbH

We’ll Meet Again
Music and lyrics: Ross Parker / Hugh Charles 

© Copyright 1939 Dash Music Co Ltd 
Bosworth Music GmbH, Berlin.
Performance:
℗ Vera Lynn (P) 1939 Decca Music Group Limited – Mit freundlicher Genehmigung der Deutsche Grammophon Gesellschaft GmbH

Bez śladu (Without a Trace)
Music: Jerzy Petersburski
Lyrics: Zdzisław Gozdawa, Wacław Stępień
Performance:
℗ Wiera Gran

Retro Rock
Composed by: Jeanjean, Tzipine
Licensed by Paris Music

Choc Rock
Composed by: Jeanjean, Tzipine
Licensed by Paris Music

Swing Doors
Composed by: Allan Gray
Licensed by Jaguarec

Special thanks to:

Jan Dworak
Renata Czarnkowska-Listoś
Grzegorz Łoszewski
Gabriele Brunnenmeyer of Connecting Cottbus
Sasha Wieser
Tadeusz Stolarski from Teddy Records for remastering and making the phonogram of the song “Bez śladu” (“Without a Trace”) available
Gołda Tencer-Szurmiej’s Shalom Foundation (www.shalom.org.pl) for making the photographs from the collection “And I Still See Their Faces” available

Polish Producer also says thanks to:

Polskie Koleje Państwowe  S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu,  Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej, Urząd Gminy  Dobromierz, Borowskie Kopalnie Granitu Sp. z o.o., Fonbud Sp. z o.o., Urząd Gminy w Udaninie, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna im. "Przełom" w Pastuchowie

German Producers say thanks to:

Ralf Otto, Christoph Koppisch, Gerry Lang, Martin Lechleitner, Rainer Oleak, Danielle Picciotto (Ass. To Mr. Hacke), Britta Marciniak, Simone Wenzel, Manfred Schmidt, Brigitta Manthey, Kirsten Niehuus, Kartin Kröger

The Location Team says thanks to:

Stadt Belgern-Schildau, Forst Dröschkau, Staatsbetrieb Sachsenforst – Forstbezirk Taura, Vattenfall GmbH, Geselligkeitsverein Wohlau e.V., Gemeindeamt Plessa, Bronwyn und Andreas Riedel, Herr Schneidewind, Herr Jancke, Herr Stieber, Herr Gebhardt, Frau Großstück, Herr Radlach, Herr Heller, Herr Gerstgraser, Herr Lehmann, Peggy Herold, Steffen Jäger, Wirtshaus "Lindenhof" Staritz, Stadt- und Kulturgeschichtliches Museum Torgau, Kaisaer Agrargenossenschaft, Militärmuseum Torgau, Feuerwehr Belgern, Landratsamt Nordsachsen 

This script participated in EKRAN programme in WAJDA STUDIO

This script won a HARTLEY MERRILL Prize (SCRIPT PRO) in 2008

Film is a Polish-German co-production

Co-financed by:

A Polish Film Institute Co-financed Production
General Director Agnieszka Odorowicz
Experts, who recommended the film to be financed:
Barbara Hollender, Grzegorz Kędzierski, Piotr Wojciechowski, Maciej Wojtyszko, Michał J. Zabłocki,  Filip Bajon, Agnieszka Holland, Dorota Kędzierzawska

MITTELDEUTSCHE MEDIENFÖRDERUNG (MDM)
Manfred Schmidt
Britta Marciniak

MEDIENBOARD BERLIN-BRANDENBURG (MBB)
Kirsten Niehuus
Brigitta Manthey

DEUTSCHER FILMFÖRDERFONDS (DFFF)
Peter Dinges
David Kussel

FILMFÖRDERANSTALT (FFA)
Peter Dinges
Thekla Swart

Leuchstoff

In co-production with:

MARTENS FILM UND FERNSEHPRODUKTIONS GmbH
Eva-Marie Martens, Alexander Martens, René Frotscher, Susan Engnath

TVP S.A.
Agency of Television and Film Production
Zbigniew Adamkiewicz

RUNDFUNK BERLIN-BRANDENBURG
Cooky Ziesche

SYNCHRON- UND TONSTUDIO LEIPZIG
Hans Kölling, Andreas Richter, Bernd Göbel, Christian Eichler, Aaron Gormanns

ODRA-FILM
Andrzej Białas
Rafał Bubnicki
Film is co-financed by The Lower Silesian Film Fund from the funds of City of Wrocław and Lower Silesia Region

STUDIO PRODUKCYJNE ORKA Sp. z o.o.
Jacek Kulczycki
Magdalena Zimecka

WYTWÓRNIA FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH
Włodzimierz Niderhaus

A production of:

PRASA I FILM Sp. z o.o.
Maciej Strzembosz, Ewa Borguńska

SUNDAY FILMPRODUKTIONS GmbH
René Frotscher, Volker Zobelt, Thomas Jeschner

© 2015 Prasa i Film, Sundayfilm, Mafilm, Telewizja Polska S.A., RBB, STL, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Galeria zdjęć z planu filmu "Letnie przesilenie", fot. Robert Pałka
  • Agnieszka Krukówna [Letnie przesilenie]
  • Bartłomiej Topa i Agnieszka Krukówna [Letnie przesilenie]
  • Filip Piotrowicz [Letnie przesilenie]
  • Gerdy Zint [Letnie przesilenie]
  • Jonas Nay [Letnie przesilenie]
  • Urszuka Bogucka [Letnie przesilenie]
Galeria zdjęć z planu filmu "Letnie przesilenie", fot. Michael Ackerman
  • Letnie-przesilenie-fot-Ackerman-001
  • Letnie-przesilenie-fot-Ackerman-002
  • Letnie-przesilenie-fot-Ackerman-003
  • Letnie-przesilenie-fot-Ackerman-004
  • Letnie-przesilenie-fot-Ackerman-005
  • Letnie-przesilenie-fot-Ackerman-006
Galeria zdjęć z planu filmu "Letnie przesilenie", fot. PIF
  • Pierwszy dzień z planu filmu [Letnie przesilenie]
  • Pierwszy dzień z planu filmu [Letnie przesilenie]
  • Pierwszy dzień z planu filmu [Letnie przesilenie]
  • Pierwszy dzień z planu filmu [Letnie przesilenie]
  • Pierwszy dzień z planu filmu [Letnie przesilenie]
  • Pierwszy dzień z planu filmu [Letnie przesilenie]
  • Pierwszy dzień z planu filmu [Letnie przesilenie]
Dodatkowe materiały o filmie "Letnie przesilenie"
Przeczytaj teksty o filmie "Letnie przesilenie"
Zobacz wideo o filmie "Letnie przesilenie"