24 | 05 | 2024
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

Ruszają zdjęcia do "Letniego przesilenia"

27 sierpnia 2013 Prasa i Film rozpoczyna zdjęcia do filmu „Letnie przesilenie” w reżyserii Michała Rogalskiego. Obraz opowiada o czwórce młodych bohaterów, którzy spotykają się na polskiej prowincji w 1943 roku. Główne role w filmie zagrają młodzi aktorzy: Filip Piotrowicz (Romek), Jonas Nay (Guido), Maria Semotiuk (Bunia) oraz Urszula Bogucka (Franka). Partnerują im m.in.  Agnieszka Krukówna (Matka Romka), Bartłomiej Topa (Leon) i Gerdy Zint (Odi).

Polska, rok 1943. Czwórkę młodych bohaterów: Bunię – żydowską uciekinierkę z transportu, niemieckiego żandarma Guido oraz dwoje Polaków – Romka i Frankę, połączy splot niezwykłych wydarzeń. Spotkają to, co w czasie wojny było ucieczką i zagrożeniem jednocześnie – miłość. Czy w zderzeniu z brutalnością otaczającej ich rzeczywistości uda im się ocalić marzenia?

Wspomnienia zbrodni dokonanych w czasie II wojny światowej przesłaniają często fakt, że także wtedy ludzie usiłowali żyć normalnie – mówi reżyser i autor scenariusza, Michał Rogalski – A normalnie żyć oznacza kochać, bawić się i cieszyć młodością. Kim byli młodzi ludzie, wkraczający w tym czasie w dorosłość? Co czuli? To są dla mnie najważniejsze pytania, na które szukam odpowiedzi. 

Scenariusz autorstwa Michała Rogalskiego zdobył nagrodę główną w polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill 2008 (obecnie Script Pro) oraz drugą nagrodę w edycji międzynarodowej.

Michał Rogalski jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi oraz organizowanego przez Wajda Studio europejskiego programu szkoleniowego dla profesjonalistów filmowych EKRAN. Zadebiutował w 2009 roku filmem Ostatnia akcja, w którym główne role zagrali Jan Machulski, Barbara Krafftówna, Marian Kociniak, Alina Janowska i Antoni Pawlicki. Wyreżyserował kilkadziesiąt odcinków Czasu honoru (sezon 3 i 4; TVP2). Niedawno zakończył pracę nad kolejnym sezonem popularnego serialu Przepis na życie (TVN).

Za zdjęcia do filmu odpowiada wybitny polski operator, przewodniczący Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC), członek Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz American Society of Cinematographers (ASC) – Jerzy Zieliński, który współpracował m.in. z Filipem Bajonem (Aria dla atlety), Wojciechem Marczewskim (Ucieczka z kina „Wolność”), Agnieszką Holland (Tajemniczy ogród, Plac Waszyngtona) i Markiem Koterskim (Baby są jakieś inne).

Film jest koprodukcją polsko-niemiecką. Zdjęcia realizowane będą m.in. w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oraz na terenie Niemiec. Za produkcję w Polsce odpowiada firma Prasa i Film (Wszystko, co kocham), w Niemczech firma Sunday Filmproduktion. Koproducentami są: TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne ORKA oraz po stronie niemieckiej: Mafilm (Combat girls. Krew i honor), RBB – Rundfunk Berlin-Brandenburg, Synchron- und Tonstudio Leipzig. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Mitteldeutsche Medienförderung, Medienboard Berlin-Brandenburg oraz Deutscher Filmförderfonds.

Zdjęcia do filmu potrwają do połowy października 2013 roku. Premiera zaplanowana jest na jesień 2014 roku.

Więcej informacji o filmie: http://www.prasaifilm.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=22&Itemid=113&lang=pl