24 | 05 | 2024
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

Case study o "The Big Leap" na Gdynia - Festiwal Filmowy

Na 38. Gdynia - Festiwal Filmowy po raz pierwszy zostaną zaprezentowane publiczności kulisy postprodukcji  polsko-szwedzkiego filmu "The Big Leap" (Wielki Skok) w reżyserii Kristoffera Rusa podczas pokazów specjalnych "Jak to się robi?". Film startuje też w sekcji Kina Niezależnego.

"The Big Leap" to czarna komedia na śmierć i życie, którą w całości zrealizowano w technologii CGI (Computer Generated Imagery). Za efekty specjalne odpowiada ATM FX (ATM Grupa SA), które wokół aktorów i elementów scenografii zbudowało całe miasto pokazane w filmie za pomocą spektakularnych jazd kamery. “Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z projektem, który wykorzystywałby efekty specjalne w takim stopniu. We współczesnym kinie elementy CGI stają się normą, jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Nigdy jednak nie graliśmy w filmie, który głównie opiera się na technikach komputerowych” - powiedział Skarsgård. „Jest to zdecydowanie największe wyzwanie, jakie mieliśmy przed sobą. Warto przy tym podkreślić, że ogrom efektów komputerowych, ambitnych i odważnych obrazów jest tylko środkiem do opowiedzenia historii, a nie celem samym w sobie” – mówi Filip Kaczorek, Visual Effects Supervisor ATM FX.

11 września 2013 r. w ramach warsztatów "Jak to się robi" podczas 38. Gdynia – Festiwal Filmowy  twórcy filmu po raz pierwszy przedstawią case study jego postprodukcji. Prezentację poprowadzą, oprócz reżysera – operator Krzysztof Rus FSF oraz supervisor efektów specjalnych – Filip Kaczorek z ATM FX.

Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane w Warszawie w 2012 roku. Postprodukcja zajęła rok. Producentem filmu jest Prasa i Film („Wszystko co kocham”), koproducentami East of West Cinema AB (Szwecja; „Podróż Niny”), TVP S.A., ATM FX i WFDiF. Sprzedażą filmu zajmuje się New Europe Film Sales. Za PR odpowiada Wajda Studio. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Szwedzki Instytut Filmowy.

Premiera światowa "The Big Leap" miała miejsce podczas 39. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Seattle (SIFF) – największego i jednego z najstarszych festiwali w Stanach Zjednoczonych. Polska premiera filmu odbyła się podczas 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie film dostał nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż dla Bartka Pietrasa.

Kristoffer Rus jest szwedzkim reżyserem polskiego pochodzenia. Absolwent Szkoły Filmowej w Sztokholmie i Szkoły Wajdy. Autor docenionych na międzynarodowych festiwalach filmów krótkometrażowych. Jego „Apple Tree” (2003) pokazywany był m. in. na festiwalach w Cannes, Marrakeszu czy Palm Springs. W Polsce zrealizował krótkometrażową fabułę „Street Feeling” (2009). Reżyser wiodący Weekendowego Magazynu Filmowego dla TVP1. Obecnie pracuje nad pełnometrażowym debiutem fabularnym „Masakra profana” – adaptacją książki Jarosława Stawireja.

Pokazy "The Big Leap" na 38. Gdynia – Festiwal Filmowy:

Case study "Jak to się robi": 11 września, 13.30, MK 3 (po prezentacji 'Warszawa 1935')
Przegląd Kina Niezależnego: 12 września, 20.10, MK 4

Kontakt dla mediów podczas 38. Gdynia – Festiwal Filmowy:
Joanna Solecka, tel. 501 102 878.

Więcej:
www.bigleapthemovie.com
www.facebook.com/bigleapmovie 

Wiadomości na stronie PIF:
Filmy fabularne/The Big Leap