15 | 04 | 2024
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

"Variety" publikuje entuzjastyczną recenzję "Letniego przesilenia"

Montreal Film Festival"Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego został zrecenzowany w prestiżowym piśmie "Variety" podczas Festiwalu Kina Światowego w Montrealu 2 września 2015 roku, gdzie odbyła się jego światowa premiera. Obraz brał udział w głównym konkursie, w którym zdobył nagrodę za scenariusz". Alissa Simon w "Variety" tak o nim pisze: "Reżyser Rogalski, laureat Nagrody Hartley-Merrill za ten właśnie złożony i skłaniający do refleksji scenariusz, prezentuje wyostrzony zmysł wizualny, przejawiający się w pomysłowym wykorzystaniu kontrastu. Pola kukurydzy i łany zboża, sielskie i spokojne w pierwszych scenach filmu, zmieniają się potem w szokującą scenerię rzezi". (...)

Simon szczegółowo omawia przebieg filmu, zwracając uwagę na to, że film jest przekonujący i zawiera wiele ciekawych historycznych niuansów. A swoją recenzję podsumowuje: "Wytrawna obsada, składająca się z zaprawionych w bojach aktorów oraz debiutantów, współgra z intencjami reżysera i scenerią z epoki. Pokryte słonecznymi plamkami plenery w szerokoekranowym obiektywie Jerzego Zielińskiego przewodzą zestawieniu zasług pierwszorzędnych fachowców pracujących przy tym filmie".

Całość recenzji (w języku angielskim) dostępna jest na stronie filmowego magazynu "Variety": http://variety.com/2015/film/festivals/summer-solstice-review-1201584758/