24 | 05 | 2024
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

"Weekendowy Magazyn Filmowy" zdobył Nagrodę PISF!

Zbiorowe zdjęcie laureatów 8. Nagród PISF, fot. Marcin Kułakowski/PISFTomasz Raczek i Kaja Klimek otrzymali Nagrodę PISF za program „Weekendowy Magazyn Filmowy” produkowany przez Prasę i Film dla TVP 1.  Zanim Magazyn został laureatem był wcześniej kilkakrotnie nominowany w kategorii "Audycja filmowa". Wyróżnienie to, jako jedyna polska nagroda przyznawana za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina, ma dla twórców i producenta programu szczególne znaczenie.

Gala rozdania 8. edycji Nagród PISF odbyła się 16 września 2015 r. na Festiwali Filmowym w Gdyni (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych).

"Weekendowy Magazyn Filmowy" to program, który opowiada o polskim i światowym kinie w sposób interesujący, oryginalny i nieszablonowy. Magazyn produkowany jest od września 2008 roku. W 8. sezonie programu - do prowadzącego go krytyka Tomasza Raczka dołączyła publicystka popkulturowa Kaja Klimek.

Nagrody PISF są wyróżnieniem doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Nagrody PISF są przyznawane od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty działające w sektorze kultury.

Źródło notki opisowej o nagrodach:
materiały informacyjne PISF
Foto: © Marcin Kułakowski/PISF