08 | 12 | 2023
Letnie przesilenie

Letnie przesilenieŚwiatowa premiera filmu fabularnego "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego odbyła się na 39. World Film Festival w Montrealu (Kanada). Koprodukcja polsko-niemiecka powstała dzięki współpracy firm: Prasa i Film i Sunday Filmproduktion GmbH. Koproducentami są TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, rbb – Rundfunk Berlin-Brandenburg oraz Synchron- und Tonstudio Leipzig. Za zdjęcia odpowiadał uznany operator filmowy Jerzy Zieliński.

Dowiedz się więcej »

Sługi boże

Sługi boże„Kto upilnuje samych strażników?” to motto „Sług bożych” - mrocznej opowieści kryminalnej w reżyserii Mariusza Gawrysia, w której przenikają się wątki różnego rodzaju służb rządowych, prowadzące do wyjaśnienia zagadkowych śmierci młodych kobiet. Wyprodukowane przez Prasę i Film „Sługi boże” to pierwsza w historii polskiej kinematografii rodzima produkcja, której premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce oraz w szerokiej dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dowiedz się więcej »

Weekendowy Magazyn Filmowy

WMFW "Weekendowym Magazynie Filmowym" poznacie kulisy tworzenia filmów, tajniki zawodów filmowych, sylwetki twórców kinematografii. Dzięki magazynowi, którego gospodarzami od 9. - jesiennego - sezonu 2015 r. są publicystka popkulturowa Kaja Klimek i krytyk filmowy Piotr Czerkawski, znajdziecie swoje miejsce w kinie, a kino zajmie właściwe miejsce w waszym życiu. Programy emitowane są na antenie Programu 1 TVP w soboty późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej »

Nagroda za Najlepsze zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego, operatora "Letniego przesilenia" na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Fragment plakatu FFG 2015Jerzy Zieliński - operator filmu "Letnie przesilenie" - otrzymał nagrodę za Najlepsze zdjęcia na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych). Nagroda została przyznana na Gali w Teatrze Muzycznym 19 września 2015 r. - Jerzemu Zielińskiemu wręczyła ją poprzednia laureatka Jolanta Dylewska ("W ciemności, reż. Agnieszka Holland) mówiąc, że jest to wyróżnienie "za zdjęcia mądre i piękne". Operator podczas swoich podziękowań powiedział: - Muszę powiedzieć, że kiedyś byłem już w podobnej sytuacji, gdy odbierałem nagrodę za zdjęcia za film "Aria dla atlety" [1979 - przyp. red.] i muszę przyznać, że po latach jest to nie mniej ekscytujące. Dziękuję jury, reżyserowi i producentom "Letniego przesilenia", a przede wszystkim mojej żonie Elżbiecie - za te wszystkie lata.

Prestiżowe wyróżnienie to kolejny dowód uznania dla tego wyjątkowego polskiego twórcy, który podczas swojej pracy w Polsce, odbierał prestiżowe statuetki za najlepsze zdjęcia kilka razy - w 1979 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (zanim festiwal został przeniesiony do Gdyni) za Najlepsze zdjęcia do filmu "Aria dla atlety", nagrodę jury za zdjęcia na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej za kameralny film "Klucznik" (1980), Brązowego Smoka za najlepsze zdjęcia na Krakowskim Festiwalu Filmowym za "Elementarz" i Nagrodę Szefa Kinematografii za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego za zdjęcia w filmie "Ucieczka z Kina Wolność" (1991).

Jerzy Zieliński - operator filmu "Letnie przesilenie" jest uznanym w Polsce i zagranicą twórcą, od połowy lat 80. pracuje przede wszystkim poza naszym krajem. To członek The American Society of Cinematographers (ASC), a w latach 2012-2015 przewodniczący Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego. Zieliński pracuje przede wszystkim jako operator filmowy (zgodnie ze swoim wyuczonym zawodem - ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi, a w 2013 roku zdobył stopień doktora sztuki filmowej), ale w 2015 roku zadebiutował także jako reżyser przy filmie fabularnym "Król życia" powstającego pod opieką artystyczną Wojciecha Marczewskiego.

W ostatnich latach Jerzy Zieliński odpowiadał za zdjęcia przy filmach: "Letnie przesilenie", "Baby są jakieś inne", amerykańskim serialu fabularnym "Detektyw Monk" (2002-2008), amerykańskim fabularnym filmie telewizyjnym "Dzieci Ireny Sendlerowej" czy amerykańskim filmie fabularnym "Bubble Boy". Z wcześniejszych tytułów warto zwrócić uwagę na jego zdjęcia przy zagranicznych produkcjach "Plac Waszyngtona" i "Tajemniczy Ogród" - oba w reżyserii Agnieszki Holland oraz przy polskim niezapomnianym tytule "Ucieczka z Kina Wolność" w reżyserii Wojciecha Marczewskiego.